Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Berg, Hans ( 1902-1980 )

Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for Nordland 1965-1969
Ansiennitet: 15 år, 263 dager

Berg, Hans har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 25.02.1902 i Bodin, Nordland
Død 15.08.1980
Sønn av fisker og poståpner Hans Sivertsen (1872-1957) og Elise Pedersen (1872-1958)

Stortingsperioder

Representant nr 6 for Nordland, 1954 - 1957, KrF.
Representant nr 6 for Nordland, 1958 - 1961, KrF.
Representant nr 5 for Nordland, 1961 - 1965, KrF.
Representant nr 7 for Nordland, 1965 - 1969, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

1954-57

Medlem, Kommunalkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 29.05.1961 - 30.09.1961
Medlem, Kommunalkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1965 - 30.09.1965
Medlem, Kommunalkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Medlem, Samferdselskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

1961-65

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1962 - 01.01.1964

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Nordland landbruksskole 1920-1922

Yrke

  • Fisker 1917-1920, 1923-1951
  • Gårdsdreng ved Hamarøy prestegård 1922-1923
  • Gårdbruker, Rønvik i Bodin fra 1927
  • Klokker i Bodin kirke 1947-1965

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bodin kommunestyre 1936-1937, 1937-1941, 1945-1947, ordfører 1951-1955, medlem 1959-1963, 1963-1967
  • Medlem Bodin formannskap 1947-1951, 1955-1959

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nordland 1951-1953

Offentlige verv

  • Medlem Bodin menighetsråd 1935-1954
  • Medlem Rådet for Distriktenes utbyggingsfond 1961-1971
  • Varamedlem Styret i Naturskadefondet 1961-1977

Tillitsverv i partier

  • Formann Bodin KrF 1947-1952 (stod også som stifter av partilaget)
  • Medlem KrFs kommuneprogramnemnd 1954-1961, varaformann 1961-1963
  • Varaformann Nordland KrF 1954-1960, formann 1960-1965
  • Varamedlem KrFs arbeidsutvalg 1954-1955, medlem 1957-1961, varamedlem 1961-1963, medlem 1963-1965
  • Medlem Kristelig Folkepartis landsstyre 1963-1969

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Hovedstyret i Det norske lutherske indremisjonsselskap 1965-1974

Andre administrative verv

  • Varamedlem Forstanderskapet ved Bodø sparebank 1958-1961, medlem 1961-1975
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget