Bunkholt, Halvor

Bunkholt, Halvor (1903-1978)

Parti:
Bondepartiet
Sist innvalgt som representant for
Telemark 1958-1961
Ansiennitet:
7 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Bunkholt, Halvor har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 17.06.1903 i Saude, Telemark
  • Død 09.05.1978
  • Sønn av lensmann Bjørn Bunkholt (1863-1931) og Anne Jonsås (1868-1945)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Telemark, 1950 - 1953, B.
  • Representant nr 3 for Telemark, 1958 - 1961, B.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Justiskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1958-61

    Medlem, Justiskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Otto Treiders Handelsskole
  • Statens politiskole
  • Sagavoll ungdomsskole 1920-1921

Yrke

  • Bankassistent 1918-1929
  • Lensmannsbetjent 1921-1931
  • Lensmann i Sauherad 1931-1972
  • Dreiv farsgarden 1931-1972 (overtok garden i 1931)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1972

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sauherad kommunestyre 1934-1937, 1937-1945, 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963, 1963-1967, 1967-1970, varaordfører 1970-1971

Offentlige verv

  • Formann Ligningsnemnda, Sauherad 1933-1936
  • Formann Forliksrådet, Sauherad 1934-1975
  • Medlem Styret for Sauherad Kraftlag 1935-1960, formann 1960-1978
  • Medlem Kraftkomiteen, Sauherad 1935-1960, formann 1960-1978
  • Formann Overligningsnemnda, Sauherad 1936-1939
  • Medlem Skolestyret, Sauherad 1947-1954
  • Ordfører Representantskapet for Midt-Telemark kraftlag 1965-1978
  • Medlem Sauherad menighetsråd

Tillitsverv i partier

  • Formann Telemark Bondeparti 1945-1957

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Sentralstyret i Norges Lensmannslag 1962-1972

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Notodden Bank 1935-1944
  • Formann Representantskapet for Skien-Telemarkens D/S 1939-1973
  • Medlem Styret for Saude- og Nes Sparebank 1943-1965, formann 1965-1975
  • Formann Kontrollkomiteen i Notodden Bank 1944-1973
  • Medlem Kontrollkomiteen i Bøndernes Bank 1958-1973
  • Formann Bygdebokutvalet 1960-1978 ( )
  • Formann Styret for L/L Bø Mølle 1964-1972
  • Medlem Distriktsstyret i Gartnerhallen Vestfold-Telemark (i 1960-åra)

Litteratur

  • Bunkholt, Halvor: Saude og Nes Sparebank 100 år, 1967