Eika, Hallvard

Eika, Hallvard (1920-1989)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant
for Telemark 1973-1977
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Eika, Hallvard har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 05.12.1920
  • Død 17.05.1989
  • Sønn av gårdbruker Kittil H. Eika (1879-1965) og Kari Landsverk (1892-1961)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Telemark, 1969 - 1973, V.
  • Representant nr 5 for Telemark, 1973 - 1977, V.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 21.08.1970-17.03.1971, Sigurd Kalheim møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 18.10.1972-30.09.1973, Sigurd Kalheim møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1973-16.10.1973, Eivind Øygarden møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Nestformann, Justiskomiteen, 24.03.1971 - 18.10.1972
    Medlem, Forsvarskomiteen, 14.10.1969 - 21.08.1970

    1973-77

    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1971 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1969 - 1970

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Medlem gruppestyret, Venstre, 01.10.1969 - 21.08.1970

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Landbruksdepartementet, 21.08.1970 - 17.03.1971
    Statsråd, Handels- og skipsfartsdepartementet, 18.10.1972 - 16.10.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Flere studieopphold i utlandet
  • Foldsæ jordbruksskole 1938-1940
  • Hamar katedralskole 1942-1943
  • Norges landbrukshøgskole, jordbruksavdelingen 1943-1946
  • 5 måneders studieopphold i USA 1951

Yrke

  • Vitenskaplig assistent ved Institutt for driftslære og landbruksøkonomi, NLH 1946-1948
  • Konsulent i Norges Bondelag 1948-1950
  • Samvirkekonsulent i Kongelig Selskap for Norges Vel 1950-1952
  • Bonde på garden Eika i Bø fra 1952
  • Fylkeslandbrukssjef i Telemark 1977-1985

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1986

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Bø kommunestyre 1967-1970, medlem 1970-1971, 1975-1979, 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Telemark landbruksselskap 1953-1958
  • Medlem Kraftforfondet 1956-1966
  • Nestformann Omsetningsrådet 1959-1966, medlem 1986-1988
  • Varamedlem Statens naturvernråd 1967-1972
  • Medlem Sivillovbokutvalget 1967-1972 (supplerende medlem)
  • Formann Utvalget for utbygging av Bø-fossene 1968-1970, 1976-1983
  • Medlem Styret for Telemark Distriktshøgskule 1970-1972, formann 1972-1976
  • Medlem Representantskapet for Midt-Telemark Kraftlag 1976-1983
  • Formann Styringsutvalget for jordforsking, NLVF 1977-1982
  • Medlem Representanter for Landbruksdepartementet i styret for 4H 1980
  • Medlem Styret for Avlingsskadefondet 1981-1983
  • Formann Styret for NLVFs Institutt for georessurs- og forurensningsforskning (GEFO) 1983-1989
  • Medlem Rådet for Telemark Distriktshøgskule 1984-1987
  • Leder Styret for Statens tilsynsinstitusjoner i landbruk 1984-1988

Tillitsverv i partier

  • Medlem Venstres landsstyre 1968-1976
  • Organisatorisk nestformann Venstre 1970-1972

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Norges Bondelag 1955-1966
  • Medlem Styret i Norges Skogeierforbund 1955-1965
  • Medlem Presidiet i Nordens bondeorganisasjoners Centralråd 1956-1966
  • Formann Styret for Slakterienes salgssentral 1963-1970
  • Visepresident International Federation of Agricultural Producers 1964-1968
  • Medlem Landbrukssamvirkets Fellesråd 1981-1989

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Bøndernes Bank A/S 1954-1960
  • Formann Styret for Bø mølle L/L 1955-1970
  • Medlem Styret for Andelsslakteriet i Telemark 1956-1963
  • Medlem Norges Landbruksvitenskapelige forskningsråd 1956-1963
  • Medlem Styret for Forenede Liv livsforsikringsaksjeselskap 1956-1979
  • Medlem Hovedstyret i Bøndernes Bank A/S fra 1962
  • Formann Styret for I/S Oslo Kjøttindustri 1965-1970
  • Medlem Styret for A/S Bø Hotell fra 1967, formann fra 1969
  • Medlem Representantskapet for Frionor-Produkter A/S 1968-1976, ordfører 1976-1982
  • Medlem Styret for Telemark Fjellbygg A/S 1968-1969
  • Medlem Bedriftsforsamlingen i Forenede Liv livsforsikringsaksjeselskap fra 1980
  • Formann Styret for Landkreditt 1981-1989
  • Formann Styret for Centralkassen for Bøndernes Driftskreditt 1982-1988
  • Formann Styret for Bøndernes Bank A/S 1986
  • Formann Styret for Fokus Bank 1987-1989

Litteratur

  • Eika, Hallvard: "Landbrukssamvirke" , Sosial håndbok for Norge, 1953
  • Solbraa, Ane og Hallvard Eika: Prisstøttesystemet i amerikansk jordbruk. Rapport fra en studiereise, Oslo 1955
  • Eika, Hallvard og Hans Borgen: Norges tilknytning til Det europeiske økonomiske fellesskap, Oslo 1961