Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Evju, Hans Oskar ( 1886-1967 )

Bondepartiet
Sist innvalgt som representant for Buskerud 1954-1957
Ansiennitet: 8 år, 0 dager

Evju, Hans Oskar har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 06.01.1886 i Sandsvær, Buskerud
Død 20.06.1967
Sønn av gårdbruker Ole H. Evju (1843-1911) og Regine Hvamb (1858-1945)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 2 for Buskerud, 1928 - 1930, B.
Vararepresentant nr 2 for Buskerud, 1931 - 1933, B.
Representant nr 4 for Buskerud, 1950 - 1953, B.
Representant nr 6 for Buskerud, 1954 - 1957, B.

Medlemskap i stortingskomiteer

1950-53

Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Medlemskap i gruppestyrer

1954-57

Varamedlem gruppestyret, Bondepartiet, 11.01.1954 - 10.01.1958

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Landbruksskole 1906

Yrke

  • Gårdbruker og skogeier på farsgården Evju i Sandsvær 1906-1953

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1956

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ytre Sandsvær formannskap 1919-1922 (12 år mellom 1920 og 1934)
  • Ordfører Ytre Sandsvær kommunestyre 1922-1925, 1925-1928, medlem 1928-1931, ordfører 1931-1934

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Buskerud 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934, 1934-1937, 1937-1940, 1945-1945
  • Formann fylkesting, Buskerud 1925-1928

Offentlige verv

  • Medlem Jordlovkomiteen 1947-1953

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Ytre Sandsvær skogeierforening 1910-1946
  • Medlem Styret i Norges skogeierforbund 1929-1941
  • Formann Lågendalen skogeierforening 1929-1957
  • Formann Ytre Sandsvær skogeierforening 1930-1946
  • Medlem Styret for Buskerud skogselskap 1933-1938
  • Leder Buskerud skogselskap 1938-1952
  • Varaformann Norges skogeierforbund 1941-1949, formann 1949-1957

Andre administrative verv

  • Medlem Direksjonen i Drammen og Oplands privatbank A/S 1941-1948
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget