Frette, Hans

Frette, Hans (1927-1989)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Rogaland 1985-1989
Ansiennitet:
12 år, 7 dager

Gå til bildegalleri

Frette, Hans har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 02.09.1927 i Sauda, Rogaland
  • Død 16.10.1989
  • Sønn av fabrikkarbeider Ola Frette (1887-1960) og husmor Martha Sævereide (1900-1975)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Rogaland, 1965 - 1969, A.
  • Vararepresentant nr 3 for Rogaland, 1969 - 1973, A.
  • Vararepresentant nr 3 for Rogaland, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 10 for Rogaland, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 8 for Rogaland, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 7 for Rogaland, 1985 - 1989, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 01.10.1982 - 30.09.1985
    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Samferdselskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 12.06.1986 - 30.09.1989
    Delegat, FNs generalforsamling, 1986 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Teknisk aftenskole 1945
  • Diverse kurs innen Televerket 1966

Yrke

  • Bud ved Televerket 1942
  • Telefonarbeider ved Televerket 1947
  • Telefonmøntør ved Televerket 1953-1967
  • Telefonformann ved Televerket 1967-1971
  • Montasjeleder, teleformann ved Televerket fra 1971

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Sauda kommunestyre 1951-1955, varaordfører 1966-1967, 1967-1968, ordfører 1968-1971 (på heltid), 1971-1975 (på heltid), 1975-1977 (på heltid)
  • Varamedlem Sauda formannskap 1955-1959, medlem 1959-1963, 1963-1966, 1977-1979

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Rogaland 1957-1959, 1959-1960, medlem 1960-1963, 1963-1967, 1967-1971
  • Medlem fylkesutvalg, Rogaland 1971-1975, 1975-1979

Offentlige verv

  • Medlem Samferdselsnemnda, Rogaland 1965-1977, formann (i 4 år)
  • Medlem Samferdselsstyret, Rogaland 1967-1979
  • Medlem Byggekomiteen for Haugesund videregående skole fra 1976
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank 1976-1979
  • Medlem og formann Styret for Norske industrikommuners sammenslutning fra 1980
  • Formann Ruterådet, Rogaland
  • Medlem og formann Styret for Sauda sykehus (formann i 5 år)
  • Medlem Finansutvalget, Rogaland (i 6 år)
  • Medlem Plan- og byggekomiteen for Sauda sykehus/sykehjem
  • Medlem Landsdelskomiteen for Agder og Rogaland
  • Medlem Styret for det kommunale elektrisitetsverket (i 10 år)
  • Medlem Skolestyret, Sauda (i 12 år)
  • Medlem Fattigstyret, Sauda (i 8 år)
  • Medlem Ryfylke Regionen (i 12 år)
  • Formann Byggekomiteen for nytt laboratorium ved Sauda sykehus
  • Medlem og formann Samarbeidsnemnda for Norstødalsveien (formanni 12 år)

Tillitsverv i partier

  • Medlem Sauda Arbeiderungdomslag fra 1945, formann og kasserer (i flere år)
  • Medlem Styret for Sauda Arbeiderparti 1945-1965
  • Formann AUF 1949-1951
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1965-1977
  • Formann Rogaland Arbeiderparti fra 1978
  • Formann Sauda Arbeiderparti (i 5 år)
  • Medlem Styret for Rogaland Arbeiderparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norsk Teletjenesteforbund, avdeling 12 Stavanger
  • Medlem Rogaland krets av NKS (i 12 år)

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Sauda Sparebank fra 1974
  • Medlem Ruterådet i Det Stavangerske dampskipsselskap 1975-1979