Hansen, Harry

Hansen, Harry (1919-2003)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1977-1981
Ansiennitet:
12 år, 57 dager

Gå til bildegalleri

Hansen, Harry har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 14.01.1919 i Bergen, Hordaland
  • Død 05.09.2003
  • Sønn av sekretær Nils Christian Hansen (1898-1967) og husmor Petra Amanda Paulsen (1895-1983)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Bergen, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 1 for Bergen, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 1 for Hordaland, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 1 for Hordaland, 1977 - 1981, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Samferdselskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 24.03.1971 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Nestformann, Forsvarskomiteen, 18.10.1973 - 18.02.1975
    Medlem, Finanskomiteen, 18.02.1975 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Delegat, FNs generalforsamling, 1974 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1974 - 1974

    1977-81

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1978 - 1978

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1933-1937

Lærlingepraksis

  • Elektrikerlære hos A. Arnesen, Bergen 1937-1942

Yrke

  • Radiomontør hos Nydal & Våge, Bergen til 1945
  • Elektriker hos Isaksen, Bergen til 1945
  • Korttidsjobber i Bergen Arbeiderblad og boligformidlingen i Bergen kommune 1945-1949
  • Utbyggingssjef 1963-1964

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen formannskap 1951-1955, 1959-1963
  • Varaordfører Bergen bystyre 1955-1959, ordfører 1963-1967, 1967-1969

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Bergen 1952-1956
  • Formann Boligrådet 1953-1969
  • Formann Plan- og byggekomiteen for nytt rådhus 1960-1965
  • Formann Regionplanrådet 1964-1969
  • Formann Byutvidelseskomiteen av 1964 fra 1964
  • Ordfører Representantskapet for Bergenshalvøens kommunale kraftselskap 1964-1969
  • Formann Byens historiekomite 1967-1984
  • Medlem Byjubileumskomiteen 1968-1969
  • Formann de viktigste utvalg i forbindelse med sammenslåingen av Bergen og nabokommunene 1968-1969
  • Formann Den regjeringsoppnevnte Nærtrafikkomiteen for Bergensområdet 1971-1974
  • Medlem Skattekommisjonen av 1981 1981-1984
  • Leder Rikskonsertenes styre 1981-1988
  • Varamedlem Styret for Norges Kommunalbank 1983-1994
  • Nestleder Styret for Norges Postsparebank 1985-1989, leder 1989-1992
  • Leder Styret for Statens lånekasse for utdanning 1988-1994

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Bergens forenede arbeiderparti 1945-1949, sekretær 1949-1962, formann 1972-1978
  • Sekretær Bergen forenede Arbeiderparti 1949-1962
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1959-1963, medlem 1973-1979

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Arbeidernes opplysningsforbund fra 1945
  • Medlem Vestlandskomiteen 1965-1969
  • Formann LO-DNAs skatteutvalg 1975-1980

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Det Norske Luftfartsselskap fra 1963
  • Medlem Styret for Festspillene i Bergen 1964-1969
  • Formann Bedriftsforsamlingen i Narvesen A/S 1977-1984

Litteratur

  • Fast gjesteskribent i Bergens Arbeiderblad siden 1981