Haldorsen, Haldor Andreas

Haldorsen, Haldor Andreas (1883-1965)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1950-1953
Ansiennitet:
8 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Haldorsen, Haldor Andreas har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 21.02.1883 i Finnås, Hordaland
  • Død 23.04.1965
  • Sønn av fabrikkeier og smed Martinus Haldorsen (1858-1951) og Maren Malene Larsdatter (1859-1894)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Hordaland, 1928 - 1930, V.
  • Vararepresentant nr 3 for Hordaland, 1931 - 1933, V.
  • Vararepresentant nr 4 for Hordaland, 1934 - 1936, V.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 1945 - 1949, V.
  • Representant nr 3 for Hordaland, 1950 - 1953, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Medlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 29.05.1946 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Lærlingepraksis

  • Smedlære hos faren

Yrke

  • Medeier i Wichmann Motorfabrikk 1908-1965
  • Disponent i Wichmann Motorfabrikk 1908-1946

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Medalje med diplom fra Selskapet for norske fiskeriers fremme
  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1953

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bremnes formannskap 1916-1919, 1919-1922, 1922-1925, 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934, 1934-1937, 1937-1942

Offentlige verv

  • Kirkeverge Bremnes kommune, Bremnes 1917-1923
  • Formann Elektrisitetsforsyningen for Sunnhordlandsbydene 1938-1946
  • Formann Styret for Finnås kraftlag 1946-1961
  • Formann Styret for Sunnhordland Kraftlag A/L 1946-1960
  • Medlem Representantskapet for A/S Årdal og Sunndal Verk 1946-1954
  • Formann Syketrygdnemnda, Bremnes til 1928
  • Formann komite angående elektrisitetsforsyningen for Sunnhordlandsbygdene

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Bergen krets av Det norske misjonsselskap

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Bergen Kreditbank 1944-1954
  • Medlem Representantskapet for Hardanger-Sunnhordalandske D/S 1945-1959