Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Klippenvåg, Harry Johan Olai ( 1913-1994 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Finnmark 1965-1969
Ansiennitet: 19 år, 263 dager

Klippenvåg, Harry Johan Olai har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 12.05.1913 i Lurøy, Nordland
Død 11.11.1994
Sønn av tømmermann Emil Klippenvåg (1888-1977) og husmor Martha Hartvigsen (1880-1935)

Stortingsperioder

Representant nr 3 for Finnmark, 1950 - 1953, A.
Representant nr 2 for Finnmark, 1954 - 1957, A.
Representant nr 2 for Finnmark, 1958 - 1961, A.
Representant nr 2 for Finnmark, 1961 - 1965, A.
Representant nr 4 for Finnmark, 1965 - 1969, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

1950-53

Sekretær, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 16.01.1952 - 10.01.1954
Sekretær, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 16.01.1952 - 10.01.1954
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 10.07.1953 - 12.12.1953
Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1950 - 10.01.1954
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.01.1950 - 16.01.1952
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.01.1950 - 16.01.1952

1954-57

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957
Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
Medlem, Kommunalkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 29.05.1961 - 30.09.1961
Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
Medlem, Kommunalkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1965 - 30.09.1965
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Kommunalkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Sekretær, Industrikomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1969 - 30.09.1969
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1965 - 30.09.1969
Sekretær, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967

Medlemskap i delegasjoner

1950-53

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1953 -

1954-57

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1957 -
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1954 - 01.01.1956

1958-61

Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1958 - 01.01.1960

1961-65

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1962 - 01.01.1965
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1965 - 01.01.1967

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Handelsskole 1934-1936

Yrke

  • Sagbruksarbeider 1928
  • Bud i Kirkenes samvirkelag 1929
  • Handelsbetjent Kirkenes samvirkelag 1931-1940
  • Bestyrer av Jakobsnes samvirkelag 1941-1947
  • Forretningsfører i Sør-Varanger kommunale kraftforsyning 1947-1948
  • Sekretær og konsulent i Riksrevisjonen 1969-1978

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sør-Varanger kommunestyre 1937-1940, 1945-1947, ordfører 1947-1951, 1951-1955

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Finnmark 1947-1949

Offentlige verv

  • Formann Idrettsutvalget, Sør-Varanger 1946-1947
  • Formann Styret for Vannverket, Sør-Varanger 1948
  • Medlem Skolestyret, Sør-Varanger 1948-1955
  • Varamedlem Styret for Utbyggingsfondet for Nord-Norge 1960
  • Varamedlem Styret for Riksteateret 1961-1963

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Kirkenes AUF 1933-1939
  • Formann Kirkenes Arbeiderparti 1935-1936, 1948-1949
  • Formann Sør-Varanger Arbeiderparti 1937, 1947

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann og medlem Styret for Kirkenes forening av Handel og kontor 1934-1940
  • Formann og medlem Styret for Kirkenes Idrettsforening 1936-1937

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Varanger Kraftlag A/L 1948-1949, formann 1950-1952
  • Medlem Styret for A/S Sydvaranger (på 1960-tallet)
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget