Kvanmo, Hanna

Kvanmo, Hanna (1926-2005)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som representant for
Nordland 1985-1989
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Kvanmo, Hanna har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 14.06.1926 i Sandtorg, Troms
  • Død 23.06.2005
  • Datter av fisker/hotellbud Kornelius Hansen (1903-1961) og fabrikkarbeider/kokke Kathinka Klausen (1903-1965)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Nordland, 1973 - 1977, SVf.
  • Representant nr 12 for Nordland, 1977 - 1981, SV.
  • Representant nr 8 for Nordland, 1981 - 1985, SV.
  • Representant nr 5 for Nordland, 1985 - 1989, SV.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1973 - 30.09.1977
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Samferdselskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1989 - 29.09.1989

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1985-89

    Medlem, Reglementskomiteen, 06.02.1986 - 17.04.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1975 -

    1981-85

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1981 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 21.02.1984
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 21.02.1984 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1985 - 28.10.1987
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 28.10.1987 - 30.09.1989

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Medlem gruppestyret, Sosialistisk Valgforbund, 01.10.1976 - 30.09.1977

    1977-81

    Formann gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Formann gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Leder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1985 - 30.09.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Handelsskole 1948
  • Student (privatist) 1962
  • Forberedende prøver ved Friundervisningen 1968

Yrke

  • Diverse stillinger som hushjelp, hjelpepleierske, kontorassistent, kokke m.m. 1940-1952
  • Husmor 1952-1962
  • Midlertidig lærer ved Rana Gymnas 1962-1973

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Rana formannskap 1967-1971, 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Nordland 1971-1973

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Trygdekassa, Rana 1963-1967
  • Medlem Trafikkutvalget, Rana 1963-1967
  • Medlem Skolestyret 1967-1971
  • Medlem Sosialstyret 1971-1973
  • Medlem Finansutvalget 1971-1975
  • Varamedlem Regionplanrådet for Nordland 1971-1973
  • Medlem Utvalg som skal utrede de sosiale og økonomiske konsekvenser av endringer i befolkningssammensetningen 1989-1992
  • Riksrevisor Riksrevisjonen 1990-1998
  • Medlem Nobelkomiteen 1991-2002

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Rana Sosialistisk Folkeparti 1967-1973
  • Nestformann Nordland SF 1970-1972
  • Gruppelder SVs kommunestyregruppe i Rana 1971-1973
  • Medlem SVs fylkesstyre i Nordland 1981-1989

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Nordland krets av Norske kommuners sentralforbund sitt sosialutvalg 1971-1975
  • Medlem Styret i Nordland krets av Norske kommuners sentralforbund 1971-1975

Litteratur

  • Andersen, Ingvar: Årbok for Helgeland 1992, Vega
  • Nord-Norge og oljen, 1981
  • Kvanmo, Hanna: Derfor, Oslo 1985
  • Kvanmo, Hanna: Glis, Oslo 1986
  • Mauseth, Per Eggum (red.): Leve kommunen?!, Pax Oslo 1987
  • Berg, Rolf: Norske bilder, Oslo 1988
  • Kvanmo, Hanna: Dommmen, Oslo 1990
  • Kvanmo, Hanna og Arild Rygnestad: Anders Langes saga, Samlaget Oslo 1993
  • Forseth, Terje (red.): Det gode sted, 1994