Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Løbak, Harald Johan ( 1904-1985 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Hedmark 1969-1973
Ansiennitet: 27 år, 301 dager

Løbak, Harald Johan har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 02.06.1904 i Trysil, Hedmark
Død 06.02.1985
Sønn av småbruker Halvdan Løbak (1874-1940) og Jakobia Pernille Larsdatter Selvig (1866-1913)

Stortingsperioder

Representant nr 4 for Hedmark, 1945 - 1949, A.
Representant nr 2 for Hedmark, 1950 - 1953, A.
Representant nr 2 for Hedmark, 1954 - 1957, A.
Representant nr 2 for Hedmark, 1958 - 1961, A.
Representant nr 1 for Hedmark, 1961 - 1965, A.
Representant nr 1 for Hedmark, 1965 - 1969, A.
Representant nr 7 for Hedmark, 1969 - 1973, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 14.05.1956-10.01.1958, Haldis Tjernsberg møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 11.01.1958-23.04.1960, Haldis Tjernsberg møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1950-53

Sekretær, Stortinget, 12.01.1953 - 10.01.1954
Visesekretær, Stortinget, 11.01.1951 - 11.01.1953
Midlertidig visesekretær, Stortinget, 11.11.1950 - 10.01.1951

1954-57

Sekretær, Stortinget, 16.01.1954 - 14.05.1956

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Medlem, Sosialkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950
Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.06.1950 - 10.01.1954
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 10.07.1953 - 12.12.1953
Sekretær, Sosialkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954
Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1950 - 10.01.1954
Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Nestformann, Sosialkomiteen, 22.01.1954 - 14.05.1956
Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 14.05.1956
Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 14.05.1956
Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 14.05.1956

1958-61

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 05.05.1960 - 30.09.1961
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 05.05.1960 - 30.09.1961

1961-65

Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Medlem, Industrikomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969
Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Sekretær, Industrikomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

1950-53

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1953 -

1954-57

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1954 - 01.01.1956

1958-61

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1960 -

1961-65

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1962 - 01.01.1965
Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1965 - 01.01.1969

Medlemskap i gruppestyrer

1954-57

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 22.01.1955 - 14.05.1956

Medlemskap i regjering

Statsråd, Landbruksdepartementet, 14.05.1956 - 23.04.1960

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1922
  • Student 1925

Yrke

  • Småbruker på Viken i Trysil
  • Bladreferent, gårds- og skogsarbeider 1926-1935
  • Kommunal tjenestemann (forsorgsforstander) i Trysil 1936-1940
  • Formannskapssekretær 1940 (ble avsatt av tyskerne samme år)
  • Fullmektig i Trysil forsyningsnemnd 1941

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Ansatt ved den norske legasjons pressekontor, Stockholm 1943-1944
  • Løytnant i intendanturen 1944
  • Ansatt ved de norske polititroppene i Sverige 1944-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trysil kommunestyre 1928-1931, 1931-1934, 1934-1937, ordfører 1937-1940, 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955

Offentlige verv

  • Formann Fattigstyret, Trysil 1932-1937
  • Formann Kinostyret, Trysil 1936-1940
  • Formann Trygdenemnda, Trysil 1937-1940
  • Formann Stipendierådet, Hedmark 1938-1940
  • Medlem komite angående administrasjon av Statens skoger 1948-1951
  • Medlem Aldersgrensekomiteen 1949-1954
  • Medlem Komiteen av 1949 til å utrede spørsmålet om pensjonsordning for skogsarbeidere 1949-1950
  • Formann Reindriftslovkomiteen av 1960 fra 1960
  • Formann Skogbrannlovutvalget av 1961 fra 1961
  • Medlem komite angående poliomyelittsaken

Tillitsverv i partier

  • Formann Trysil AUF 1927
  • Medlem Styret for Trysil Arbeiderparti 1929-1933
  • Formann Trysil Arbeiderparti fra 1933
  • Formann Ungdomsutvalget i Hedmark Arbeiderparti 1934-1940
  • Medlem Styret for Hedmark Arbeiderparti 1947-1954
  • Formann Hedmark Arbeiderparti 1952-1968
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1953-1967
  • Medlem Arbeiderpartiets jordbruksutvalg 1957-1961
  • Medlem AUFs landsstyre (i 6 år)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Lokalavdelingen av IOGT 1927-1928
  • Medlem Styret i Lokalavdelingen av IOGT 1928-1932
  • Medlem Styret i Lokalavdelingen av Handel og kontor 1932-1935
  • Formann Styret for Stortingets avholdslag 1949
  • Medlem Nordisk nykterhetskomité
  • Leder Barnelosje

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Sagnfossen kraftanlegg fra 1939
  • Medlem Styret for Sør-Østerdal Kraftlag fra 1953
  • Medlem Styret for Skogeiernes virkesforedling A/L fra 1953
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget