Lied, Harald U.

Lied, Harald U. (1927-2002)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Oppland 1985-1989
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Lied, Harald U. har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 29.04.1927 i Sarpsborg, Østfold
  • Død 21.12.2002
  • Sønn av gårdbruker Herman Ulfert Lied (1901-1962) og kontorassistent Gerda Karine Arvesen (1899-1966)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Oppland, 1973 - 1977, H.
  • Representant nr 5 for Oppland, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 3 for Oppland, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 3 for Oppland, 1985 - 1989, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1973-77

    Visesekretær, Stortinget, 01.10.1975 - 30.09.1977

    1977-81

    Visesekretær, Stortinget, 11.10.1977 - 30.09.1979

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Landbrukskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Landbrukskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Sekretær, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Sekretær, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1977 -

    1981-85

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1981 - 1981

    1985-89

    Leder, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 13.11.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1981-85

    Medlem og vara innpisker, Høyre, 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem og vara innpisker, Høyre, 01.10.1985 - 30.09.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Fredheim folkeskole, Gjøvik 1935-1942
  • Gjøvik gymnas 1942-1945
  • Landbruksskole (vinterlandbruksskole + Hvam landbruksskole) 1945-1947
  • Skogskole, Brandbu 1951

Yrke

  • Skogassistent 1951-1956 (ved Svenska Cellulosa AB, Sollefteå, 1952-55)
  • Skogbestyrer hos sin far 1956-1958
  • Gårdbruker på Berg gård, Gjøvik 1959-1990

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Europabevegelsens gullpenn 1988
  • Europabevegelsens diplom 1988
  • Kommandør (Encomienda) av den spanske orden Isabel la Catolica 1989
  • Kommandør av den finske Lejonorden 1990

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Gjøvik kommunestyre 1967-1971, 1971-1973

Offentlige verv

  • Medlem Hunn menighetsråd 1965-1973
  • Medlem Friluftsnemnda, Gjøvik 1967-1973
  • Varamedlem Hovedstyret i Statens landbruksbank 1969-1980
  • Medlem Jordstyret, Gjøvik 1972-1973
  • Varamedlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1985-1987

Tillitsverv i partier

  • Formann Gjøvik Høyre 1967-1968
  • Formann Oppland Høyre 1968-1974, 1976-1978, æresmedlem 1990
  • Medlem Høyres sentralstyre 1968-1974, 1976-1978, varamedlem 1980-1981 (1. varamann for årsmøtevalgte medlemmer), medlem 1981-1987
  • Formann Høyres landbrukspolitiske utredningsutvalg 1972-1974

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Vardal Bondelag 1965
  • Formann Vardal skogeierlag 1965-1970

Andre administrative verv

  • Medlem Kontrollkomiteen i Kreditkassen, avdeling Gjøvik 1963-1982

Litteratur

  • Lied, Harald U.: "Europarådets og EF-parlamentets behandling av Vestens samarbeidsbestrebelser." Europabevegelsen i Norge. Skriftserie, 15, Oslo 1983