Lange, Halvard

Lange, Halvard (1902-1970)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Akershus 1965-1969
Ansiennitet:
19 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Lange, Halvard har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 16.09.1902 i Oslo
  • Død 19.05.1970
  • Sønn av generalsekretær, dr. philos. Christian Lous Lange (1869-1938) og Bertha Manthey (1867-1947)

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Akershus, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 1 for Akershus, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 1 for Akershus, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 1 for Akershus, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 1 for Akershus, 1965 - 1969, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 11.01.1950-10.01.1954, Bernt Korslund møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 11.01.1954-10.01.1958, Bernt Korslund møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 11.01.1958-30.09.1961, Thor Fossum møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1961-28.08.1963, Kristian Haugen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 25.09.1963-30.09.1965, Kristian Haugen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1965-12.10.1965, Kristian Haugen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.10.1965 - 25.10.1967
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1945-49

    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1946 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1947 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1948 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1949 -

    1950-53

    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1950 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1951 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1952 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1953 -

    1954-57

    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1957 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1956 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1954 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1955 -

    1958-61

    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1958 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1959 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1960 -

    1961-65

    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1961 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1962 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1964 -

    1965-69

    Delegat, FNs generalforsamling, 1967 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1966 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1966 - 1966
    Delegat, FNs generalforsamling, 1968 -

Medlemskap i regjering

  • Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 02.02.1946 - 19.11.1951
    Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 19.11.1951 - 22.01.1955
    Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 22.01.1955 - 28.08.1963
    Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 25.09.1963 - 12.10.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1920
  • Cand.philol. 1929

Yrke

  • Lærer ved Oslo Handelsgymnas 1930-1935
  • Christian Michelsen-stipendiat 1932-1935
  • Foreleser i historie ved Universitetet i Oslo 1935-1936
  • Styrer av Sørmarka Folkehøgskole 1938-1940
  • Forskningsoppdrag ved Chr. Michelsens Institutt fra 1966

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • I tysk fangenskap 1940-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Æresdoktor ved Birmingham University 1955

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Oslo formannskap 1931-1934

Offentlige verv

  • Medlem Oslo kommunale pensjonsinnretning 1932-1936
  • Medlem Komiteen for de høyere skoler 1932-1936, varaformann 1936-1938, formann 1938-1940
  • Medlem Skolestyret, Oslo 1932-1940
  • Varamedlem Norsk Rikskringkastings programråd 1933-1946
  • Medlem Nobelkomiteen 1945-1946

Tillitsverv i partier

  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1933-1939, medlem 1945-1967

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Den internasjonale pasifistorganisasjon International Fellowship of Reconciliation, London 1923-1925
  • Sekretær Arbeidernes Opplysningsforbund 1935-1936
  • Sekretær LO 1945-1946
  • Formann Europabevegelsen i Norge 1965-1970

Litteratur

  • Lange, Halvard: Fagorganisasjonens historie i Norge, Oslo 1933
  • Lange, Halvard: Nazi og Norge, Oslo 1934
  • Lange, Halvard og Håkon Meyer: De politiske arbeider-internasjonaler 1914-1934, Oslo 1934
  • Lange, Halvard: Fagbevegelse og politikk, Oslo 1935
  • Lange, Halvard: Den socialdemokratiske forening 50 år, Oslo 1935
  • Koht, Halvdan og Halvard Lange: Arbeiderreising, Oslo 1936-37
  • Lange, Halvard: Den norske fackföreningsrörelsens historia, Stockholm 1939
  • Fett, Harry: Godviljens menn, Oslo 1948
  • Lange, Halvard: Europa i verden og Norden i Europa, Oslo 1949
  • Lange, Halvard: Norsk utenrikspolitikk siden 1945, Oslo 1952
  • Lange, Halvard: Ikke-militært samarbeid i NATO, Oslo 1959
  • Lange, Halvard: Problemer i det vestlige samarbeid, Bergen 1960
  • Lange, Halvard: L'Occident d'un monde en evolution, Oslo 1961
  • Lange, Halvard: Retningslinjer i norsk utenrikspolitikk, Oslo 1961
  • Lange, Halvard og J. Tinbergen: Vesten og utviklingslandene, politiske og økonomiske aspekter, Oslo 1961
  • Lange, Halvard: Fra sekt til parti. Det norske arbeiderpartis organisasjonsmessige og politiske utvikling fra 1891 til 1902, Oslo 1962
  • Lange, Halvard: Norges vei til NATO, Oslo 1966
  • Lange, Halvard: Nestekjærlighet er realpolitikk - Fridtjof Nansen og internasjonal solidaritet i handling, Oslo 1967
  • Gabrielsen, Trond: Menn og meninger. De fire politikerne: C. J. Hambro, Halvard Lange, Haakon Lie, Herman Smitt Ingebretsen, Oslo 1976
  • Eriksen, Knut: NATO, Norden og "den utro tjener" Halvard Lange, Tromsø 1977
  • Lundestad, Geir: USA, skandinavisk Forsvarsforbund og Halvard Lange. En revurdering, Tromsø 1977
  • Anderson, Gidske: Halvard Lange. Portrett av en nordmann, Oslo 1981