Ommedal, Hans Karolus

Ommedal, Hans Karolus (1901-1984)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Sogn og Fjordane 1961-1965
Ansiennitet:
11 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Ommedal, Hans Karolus har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 16.01.1901 i Gloppen, Sogn og Fjordane
  • Død 23.10.1984
  • Sønn av småbruker Ole H. Ommedal (1869-1952) og Marie Olsdatter (1872-1950)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Sogn og Fjordane, 1954 - 1957, KrF.
  • Representant nr 5 for Sogn og Fjordane, 1958 - 1961, KrF.
  • Representant nr 5 for Sogn og Fjordane, 1961 - 1965, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

  • 1961-65

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1962 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ungdomsskole 1919-1920
  • Volda Lærarskule 1923

Yrke

  • Gardsdreng til 1919
  • Lærer i Gulen 1923
  • Lærer og klokker i Lygra Lindås 1924
  • Lærer i Alversund 1927-1946
  • Lærer og klokker på Vereide, Gloppen 1946-1953
  • Skoleinspektør i Gloppen 1953-1969

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Alversund formannskap 1934-1937, 1937-1940
  • Ordfører Alversund kommunestyre 1945-1946
  • Medlem Gloppen formannskap 1951-1954

Offentlige verv

  • Formann Fattigstyret, Alversund 1932-1933, 1940
  • Medlem Soknerådet, Alversund 1936-1946
  • Formann Skolestyret, Alversund 1940, 1946
  • Medlem Fylkesskolenemnda, Sogn og Fjordane 1946-1948
  • Formann Skolestyret, Gloppen 1948-1954
  • Formann Vereide sokneråd 1949-1953
  • Medlem Rådet for Norsk utviklingshjelp 1962-1968
  • Medlem Folkeskolekomiteen av 1963 fra 1963
  • Medlem Norsk Rikskringkastings programråd 1966-1970, formann 1970-1974

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Alversund KrF 1938-1939
  • Varamedlem Kristelig Folkepartis landsstyre 1961-1963, medlem 1963-1967

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Landsstyret i Blå Kors
  • Formann Lokalt kristeleg ungdomslag
  • Medlem Styret i Det norske misjonsselskap, Nordfjord krins
  • Formann og medlem Styret i Gloppen Lærarlag