Rossbach, Hans Hammond

Rossbach, Hans Hammond (1931-2012)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1981-1985
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Rossbach, Hans Hammond har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 16.10.1931 i Kristiansund, Møre og Romsdal
  • Død 07.08.2012
  • Sønn av disponent Hans Hammond Rossbach (1882-1954) og husmor/selvstendig næringsdrivende Margot Laura Bøe (1889-1970)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Møre og Romsdal, 1965 - 1969, V.
  • Representant nr 10 for Møre og Romsdal, 1969 - 1973, V.
  • Representant nr 5 for Møre og Romsdal, 1973 - 1977, V.
  • Representant nr 9 for Møre og Romsdal, 1977 - 1981, V.
  • Representant nr 10 for Møre og Romsdal, 1981 - 1985, V.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1969-73

    Varapresident, Stortinget, 08.10.1969 - 01.10.1972

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Medlem, Finanskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Protokollkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 19.10.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1977-81

    Medlem, Protokollkomiteen av 1977, 10.11.1977 - 01.02.1979

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1967 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1968 -

    1981-85

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1965-69

    Varamedlem gruppestyret og innpisker, Venstre, 01.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem gruppestyret, Venstre, 01.10.1969 - 09.12.1972
    Nestformann gruppestyret, Venstre, 09.12.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Formann gruppestyret, Venstre, 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Formann gruppestyret, Venstre, 01.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Formann gruppestyret, Venstre, 01.10.1981 - 30.09.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen artium, engelsklinjen ved Kristiansund Offentlige Høyere Allmennskole 1950
  • Eksamen ved Otto Treiders Handelsskole, skattekurs 1956
  • Cand.oecon. 1957
  • Pedagogisk seminar 1960

Yrke

  • Militærtjeneste i Militærpolitiet, Brigade 521 1951-1952
  • Praksis i Kristiansund Sparebank 1952-1958 (til sammen ca. 2 1/2 års praksis)
  • Lærer ved Laders handelsskole, Kristiansund 1957-1958
  • Sekretær i Områdeplanleggingen i Møre og Romsdal 1958-1959
  • Sekretær i Statistisk sentralbyrå 1959-1960
  • Redaktør av bedriftsavis i Statistisk Sentralbyrå 1959-1960
  • Lektor ved Kristiansund gymnas 1960-1965
  • Lektor Atlanten videregående skole 1985-1991
  • Foreleser og sensor i Sosialøkonomi ved Bedriftsøkonomisk Institutt 1986-1991
  • Ekstern sensor ved Bedriftsøkonomisk Institutt 1991-1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kristiansund formannskap 1963-1967
  • Medlem Kristiansund bystyre 1967-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem Komiteen for Kristiansunds Fastlandsforbindelse 1961-1967, formann 1967-1971
  • Medlem Tjenestetidsutvalget av 1967 1967-1972
  • Medlem Utvalget til å gjennomgå lovgivningen om pengevesenet og Norges Bank 1968-1983
  • Medlem Styret for Volda distriktshøgskole 1971-1973
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank 1998-2002

Tillitsverv i partier

  • Formann Kristiansund Unge Venstre 1961-1964
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Venstre 1962-1967
  • Leder Venstres gruppe i Kristiansund kommunestyret 1963-1967
  • Leder Venstres gruppe i Møre og Romsdal fylkesting 1963-1965
  • Formann Venstres EF-utvalg 1970-1971
  • Medlem Styret for Norges Venstrelag 1970-1973
  • Politisk nestleder Norges Venstrelag 1973-1975, leder 1976-1982
  • Æresmedlem Norges Venstre 1987
  • Æresmedlem Norges Unge Venstre 1989

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Eksekutivkomiteen i Liberal International 1967-1975, visepresident 1975-1979
  • Medlem Hellaskomiteen 1970-1971
  • Medlem Landsstyret for Norges Astma- og Allergiforening 1970-1974
  • Medlem Styret i World View Foundation 1980-1981
  • Medlem Chilekomiteen
  • Medlem Sør-Afrikakomiteen

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Norsk Kjøpmannsinstitutt A/S, Oslo 1967-1972
  • Formann Styret for Romsdalsposten, Kristiansund 1969-1975, medlem 1975-1977
  • Formann Styret for Nordmøre Museum 1987-2000
  • Leder Utvalget for nasjonalt kystkultursenter i Kristiansund 1988-1994

Litteratur

  • Rossbach, Hans Hammond (red.): Norge og EEC, Oslo 1971
  • Wyller, Thomas Chr. et al. (red.): Norge som oljestat, Oslo 1973