Samuelsberg, Harald Nicolai

Samuelsberg, Harald Nicolai (1911-1986)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Finnmark 1965-1969
Ansiennitet:
11 år, 291 dager

Gå til bildegalleri

Samuelsberg, Harald Nicolai har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.11.1911 i Loppa, Finnmark
  • Død 23.04.1986
  • Sønn av gårdbruker Ole Samuelsberg (1876-1946) og Marie Larsen (1882-1967)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Finnmark, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 4 for Finnmark, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 4 for Finnmark, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 2 for Finnmark, 1965 - 1969, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1961-65

    Varapresident, Odelstinget, 06.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1958-61

    Medlem, Militærkomiteen, 27.01.1958 - 05.05.1960
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 05.05.1960 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Sosialkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1959 -

    1965-69

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1968 - 1968

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ungdomsskole 1927-1928

Yrke

  • Fisker, veiarbeider, lærervikar og fabrikkarbeider 1928-1936
  • Assistent ved Fiskerioppsynet i Finnmark 1936-1937
  • Betjent ved Fiskerioppsynet i Finnmark under vinter- og vårtorskefisket 1938-1941
  • Lensmannsbetjent i Lebesby 1939-1940
  • Bestyrer ved Feitsildfiskernes salgslags kontor i Øksfjord 1941-1964
  • Konstituert lensmann i Hasvik 1947
  • Drevet farsgården i Øksfjordbotn 1948-1965
  • Instruktør AOF i Nordland 1969-1970
  • Kontorsjef i Hasvik kommune 1970-1974

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Loppa kommunestyre 1937-1940, 1951-1955, ordfører 1959-1961, varaordfører 1962-1963
  • Medlem Loppa formannskap 1947-1951, 1955-1959, 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem Ligningsnemnda, Loppa 1936-1937
  • Doms- og lagrettemann 1938-1957, 1976-1983
  • Medlem Fylkesskolestyret, Finnmark 1946-1947, formann 1947-1957, medlem 1957-1960
  • Medlem Revisjonsstyret, Alta 1952-1955
  • Medlem Direksjonen for Finnmark fylkes rederi- og ruteselskap 1953-1958
  • Medlem Jordskifteutvalget, Loppa 1956-1959
  • Medlem Folkeskolekomiteen av 1963 fra 1963
  • Formann Norsk Sameråd 1964-1980
  • Medlem Nordisk samarbeidsorgan for reindrifts- og samespørsmål 1964-1980
  • Medlem Styret for Øytun Folkehøgskole 1965-1968
  • Medlem Nord-Norge komiteen 1969-1972
  • Medlem Kringkastingsrådet 1970-1977
  • Medlem Norsk Rikskringkastings programutvalg 1970-1977
  • Medlem Styret i Naturskadefondet 1972-1977, nestleder 1977-1981
  • Doms- og lagrettemann 1938-1957, 1976-1983
  • Medlem Samerettsutvalget 1980-1986

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Vestfinnmark Arbeiderparti 1947-1950
  • Medlem Styret i Øksfjord arbeiderlag 1947-1957
  • Formann Øksfjord arbeiderlag 1949-1953, 1957
  • Formann Loppa Arbeiderparti 1956
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1969-1972

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Øksfjord veiarbeiderforening 1937, formann 1938-1941
  • Formann Styret i Øksfjord Vel 1946-1954
  • Varaformann Styret i Øksfjord Røde Kors 1947-1957
  • Formann Styret for Øksfjord samvirkelag 1948-1953
  • Æresmedlem Finnmark Skogselskap

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Alta Kraftlag A/L 1948-1950, formann 1950-1957, medlem 1957-1963
  • Formann Styret for Øksfjord samfunnshus 1950-1955
  • Medlem Styret for Vestfinnmark arbeiderblad 1955-1959
  • Medlem Styret for Porsa kraftlag 1956-1958

Litteratur

  • Artikler i dagspressen, i tidsskrift og årbøker
  • Samuelsberg, Harald Nicolai (red.): Loppas historie, 1983