Svarstad, Hans

Svarstad, Hans (1883-1971)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1950-1953
Ansiennitet:
17 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Svarstad, Hans har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.07.1883 i Innvik, Sogn og Fjordane
  • Død 01.04.1971
  • Sønn av gardbruker Paul Svarstad (1849-1907) og Nelle Faleide (1849-1914)

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Hordaland, 1937 - 1945, KrF.
  • Representant nr 5 for Hordaland, 1945 - 1949, KrF.
  • Representant nr 6 for Hordaland, 1950 - 1953, KrF.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1945-49

    Varapresident, Lagtinget, 13.01.1947 - 10.01.1950

    1950-53

    Varapresident, Lagtinget, 17.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Universitets- og fagskolekomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Medlem, Reglementskomiteen, 23.02.1949 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Reglementskomiteen, 11.01.1950 - 27.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

  • 1945-49

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Sekretær gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 04.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 11.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Mellomskole 1901
  • Volda lærerskule 1907
  • College i England 1911

Yrke

  • Lærer ved Framnes ungdomsskole 1907-1948
  • Bestyrer ved Framnes millomskule 1931-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Klostermedaljen
  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1963

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kvam kommunestyre 1922-1925, 1925-1928, 1928-1931

Offentlige verv

  • Kirkeverge Kvam 1935-1955
  • Medlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1946
  • Medlem Fattigstyret, Kvam
  • Medlem Kvam Sokneråd
  • Medlem Reguleringskommisjonen for Norheimsund
  • Formann Prostinemnda for Hardanger og Voss prosti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Noregs Ungdomsskulelærarlag 1920-1927
  • Formann Hardanger og Voss fylke av Det Norske Totalfråhaldsselskap 1931
  • Formann Styret for Kristeleg-pedagogisk kontor (nå Institutt for Kristen Oppseding) 1945-1953
  • Nestformann Styret for Stortingets avholdsgruppe 1945-1953

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Vikøy Sparebank 1934-1965

Litteratur

  • Høeg, Hans og Hans Svarstad: Lesebok for norsk ungdom, Bergen 1925
  • Svarstad, Hans: Ættararv, Bergen 1929
  • Svarstad, Hans: Frå Bøgrendi, Bergen 1930