Selås, Harald

Selås, Harald (1908-1986)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Telemark 1965-1969
Ansiennitet:
23 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Selås, Harald har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 17.08.1908 i Holt, Aust-Agder
  • Død 24.09.1986
  • Sønn av gårdbruker Ole Olsen Songe og Aasine Andersen

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Telemark, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 2 for Telemark, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 3 for Telemark, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 4 for Telemark, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 2 for Telemark, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 2 for Telemark, 1965 - 1969, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Sosialkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Sekretær, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1952
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.06.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 11.01.1952 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 13.10.1961 - 01.10.1962
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Midlertidig formann, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 01.10.1962 - 16.12.1962
    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 16.12.1962 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Medlem, Industrikomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1969 - 30.09.1969

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 24.06.1946 - 10.01.1950
    Medlem, Granskningsutvalget vedr. finansieringen av de politiske partier, 04.03.1949 - 08.07.1949

    1954-57

    Medlem, Spesialkomité om Statsselskapskommisjonen av 1955, 15.11.1955 - 17.06.1957

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1954-57

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1958 - 08.05.1958
    Sekretær gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.05.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Sekretær gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1928
  • Den Nordiske folkehøgskole i Genéve 1938

Yrke

  • Vognkjører og arbeider 1928-1930
  • Arbeider ved Rjukan salpeterfabrikk 1930-1934
  • Forsikringsinspektør i Samvirke 1934-1936
  • Arbeider ved Norsk Hydro, Rjukan 1936-1940
  • Forretningsfører ved "Rjukan arbeiderblad" 1946-1947

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Illegalt arbeid under krigen, måtte rømme til Sverige 1944
  • Sekretær i det illegale LO 1944-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Tinn herredsstyre 1937-1940

Offentlige verv

  • Formann Lønnsutvalget, Tinn 1936-1940
  • Medlem Styret for Tinn museum 1936-1940
  • Medlem Arbeidsnemnda, Tinn 1945-1949
  • Medlem Ankenemnda for krigspensjonering 1945-1957
  • Medlem Styret for Årdal og Sunndal verk 1946-1948
  • Medlem Kommisjonen til å behandle spørsmålet om arbeidstid på skip 1954-1955
  • Medlem Komiteen til utredning av spørsmålet om statsselskapenes organisering 1956
  • Formann Komiteen til å utrede sykehusordningen Sykehusordningskomiteen 1957-1959
  • Varamedlem Tiltaksrådet fra 1958
  • Varamedlem Utvalg under Arbeidsdirektoratets styre for behandling av saker angående støtte av Arbeidsløysetrygdens utbyggingsfond fra 1960
  • Medlem Utvalget av 1962 til å klarlegge forskjellige spørsmål i forbindelse med etablering av en organisasjon for statsbedrifter fra 1962
  • Formann Sjømannsnemnda 1963
  • Nestformann Rådet for Distriktenes utbyggingsfond 1963
  • Varamedlem Arbeidsdirektoratets styre 1963
  • Medlem A/S Vinmonopolets råd 1970

Tillitsverv i partier

  • Formann Rjukan Arbeiderparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Libertaskomiteen
  • Formann Rjukan lokalavdeling av Norsk Folkehjelp
  • Formann Rjukan lokallag av Arbeidernes avholdslandslag
  • Medlem Styret for Rjukan lokalavdeling av Norsk Folkehjelp
  • Medlem Styret for Rjukan lokallag av Arbeidernes avholdslandslag
  • Medlem Styret i Rjukan lokallag av Arbeidernes Idrettslag

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for A/S Industribanken 1948-1952
  • Formann Styret for Norsk Bergverk 1951-1957
  • Formann Styret for A/S Skorovas gruver 1951-1957
  • Formann Styret for A/S Grong gruver 1951-1957
  • Formann Styret for A/S Rana gruver 1951-1956