Svendsgård, Hans

Svendsgård, Hans (1937-1996)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Nordland 1985-1989
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Svendsgård, Hans har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 19.07.1937 i Meløy, Nordland
  • Død 15.07.1996
  • Sønn av fiskebåteier Ole Svendsgård (1904-1992) og husmor Helmine Taraldsen (1905-1963)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Nordland, 1973 - 1977, H.
  • Vararepresentant nr 2 for Nordland, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 9 for Nordland, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 9 for Nordland, 1985 - 1989, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Leder, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1981-85

    Varamedlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 20.11.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 26.11.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1987 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskole 1951-1952
  • Maskinistskole 1955
  • Skipperskole 1956

Yrke

  • Fiskeskipper i eget rederi 1958-1981
  • Fiskerisjef i Nordland 1990-1996

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Meløy formannskap 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Fiskerinemnda, Meløy 1971-1975, nestformann 1975-1981
  • Medlem Utvalget om høyere fiskeriteknisk utdanning i Bodø 1978-1979
  • Medlem Sild- og makrellomsetningsutvalget 1979-1981
  • Formann Statens Fiskarbanks avdelingsstyre i Bodø 1979-1984

Tillitsverv i partier

  • Medlem Nordland Høyres fylkesstyre 1967-1969
  • Formann Meløy Høyre 1971-1977

Tillitsverv i organisasjoner

  • Landsmøterepresentant Norges Fiskerlag 1967-1981
  • Medlem Styret i Nordland Sildefiskerlag 1968-1982
  • Formann Nordland Sildefiskerlag 1970-1982
  • Medlem Styret i Notfiskarsamskipnaden 1971-1982
  • Formann Notfiskarsamskipnaden 1974-1982
  • 2. varamann Landsstyret i Norges Fiskerlag 1976-1978, 1. varamann 1978-1982
  • Medlem Representantskapet i Feitsildfiskernes Salgslag 1977-1982

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for A/S Fiskernes Bank 1978-1982
  • Medlem Styret for A/S Vadsø Sildoljefabrikk 1978
  • Medlem Styret for Forsikringsselskapet Nordlys 1980-1996
  • Medlem Representantskapet for Svenska Handelsbanken Norge A/S 1990