Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Solsem, Hans Mikal ( 1912-1972 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for Nord-Trøndelag 1965-1969
Ansiennitet: 3 år, 307 dager

Solsem, Hans Mikal har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 17.02.1912 i Leka, Nord-Trøndelag
Død 06.01.1972
Sønn av Emil Mikalson Solsem (1876-) og Amanda Eliassen (1885-)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1950 - 1953, A.
Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1954 - 1957, A.
Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1958 - 1961, A.
Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1961 - 1965, A.
Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1965 - 1969, A.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 11.01.1958-09.04.1959 for Gustav Adolf Sjaastad.
Møtte fast som representant 25.09.1963-30.09.1965 for Leif Granli.
Møtte fast som representant 01.10.1965-12.10.1965 for Leif Granli.

Medlemskap i stortingskomiteer

1958-61

Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 27.01.1958 - 09.04.1959

1961-65

Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 08.10.1963 - 30.09.1965
Medlem, Protokollkomiteen, 08.10.1963 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kveldskurs 1928

Yrke

  • Fisker fra 1926
  • Gardbruker fra 1948

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Leka kommunestyre 1945-1947, varaordfører 1947-1951, ordfører 1951-1955, 1955-1957, 1959-1960

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nord-Trøndelag 1945-1947
  • Medlem fylkesutvalg, Nord-Trøndelag 1951-1955, 1955-1957

Offentlige verv

  • Medlem Statens Fiskarbanks avdelingsstyre i Bodø 1951-1959

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Solsem Mållag 1935-1938
  • Medlem Styret i Nord-Trøndelag fiskarlag 1938-1953
  • Formann Nord-Trøndelag fiskarlag 1954-1960, sekretær og kasserer 1961-1972

Andre administrative verv

  • Styrer Sildekontoret i Rørvik 1971-1972
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget