Stavrand, Hans Nikolai

Stavrand, Hans Nikolai (1894-1980)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Troms 1958-1961
Ansiennitet:
11 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Stavrand, Hans Nikolai har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 04.01.1894 i Trondenes, Troms
  • Død 17.03.1980
  • Sønn av gardbruker Erik Normann Hansen (1865-1945) og Mette Marie Henriksen (1866-1911)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Troms, 1934 - 1936, V.
  • Vararepresentant nr 2 for Troms, 1937 - 1945, V.
  • Representant nr 4 for Troms, 1950 - 1953, V.
  • Representant nr 3 for Troms, 1954 - 1957, V.
  • Representant nr 5 for Troms, 1958 - 1961, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Trondenes folkehøgskule 1921
  • Landbruksskole på Gibostad 1922-1923

Yrke

  • Fisker (sesongfiskerier) 1912-1935
  • Anleggsarbeider 1919-1922
  • Oppmåler for jordstyret i Sandtorg 1927-1948
  • Overtok farsgarden Nordvik 1930

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sandtorg kommunestyre 1931-1934, varaordfører 1937-1940, medlem 1956-1959
  • Medlem Sandtorg formannskap 1934-1937, 1940-1945, 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1956

Offentlige verv

  • Medlem Fattigstyret, Sandtorg 1925-1928
  • Medlem Ligningsnemnda, Sandtorg 1925-1928
  • Medlem Jordstyret, Sandtorg 1926-1943
  • Medlem Skogrådet, Sandtorg 1930
  • Medlem Ankenemnda for jordstyra i Troms 1933-1938
  • Medlem Styret for Troms landbruksselskap 1937-1941
  • Medlem Overstyret for Troms landbruksskole 1938-1941
  • Skjønnsformann Trondenes sorenskriveri fra 1938 (vedkommende jordlova)
  • Medlem Representantskapet for A/S Norsk Jernverk 1952-1964
  • Varamedlem Styret for Utbyggingsfondet for Nord-Norge fra 1960
  • Medlem Småbruk- og bustadnemnda, Sandtorg (i 1920-årene)

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Sandtorg Venstrelag 1945-1948

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann og medlem Styret for Ungdomslaget "Dagry" 1919-1921, 1924-1929
  • Medlem Styret for Troms Ungdomsfylking 1928-1931
  • Formann Kontrollnemnda i Nord-Norges Salgslag 1946-1950

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Harstad meieri 1936-1940, formann 1940-1949
  • Varamedlem Styret for Landkreditt A/S Tromsøavdelinga 1946-1963, medlem 1963-1967
  • Medlem Direksjonen i Trondenes sparebank 1946-1959