Strand, Hans E.

Strand, Hans E. (1934-2000)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Buskerud 1981-1985
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Strand, Hans E. har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 20.08.1934 i Modum, Buskerud
  • Død 04.05.2000
  • Sønn av gårdbruker Asle Strand (1891-1973) og husmor Helga Solum (1901-1984)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Buskerud, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 4 for Buskerud, 1981 - 1985, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Sosialkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Nestformann, Kirke- og undervisningskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Nestformann, Kontrollkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1981 - 1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1953
  • Statens skogskole, Kongsberg 1957
  • Norges landbrukshøyskole, skogbruksavdelingen 1960
  • Master of Forestry, University of California 1963

Yrke

  • Forskningsassistent, senere forsker ved NLH 1960-1970
  • Herredsskogmester i Modum 1970-1977
  • Gårdbruker 1985-1991
  • Skogstyrer 1991-2000

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommunenes Sentralforbunds hederstegn 1995

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Modum formannskap 1975-1979, 1987-1991, 1991-1995
  • Medlem Modum kommunestyre 1999-2000

Offentlige verv

  • Nestformann Styret for Norsk institutt for skogforskning (NISK) 1975-1978
  • Medlem Billighetserstatningsutvalget 1978-1986
  • Medlem Utvalget for Sosialdepartementet 1981-1984
  • Medlem Hovedkomiteen for lokalforvaltningen 1981-1982
  • Varamedlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO fra 1981
  • Leder Styret for Riksteateret 1985-1993
  • Leder Styret for Direktoratet for Statens skoger 1985-1992
  • Medlem Teaterrådet 1986-1988
  • Leder Helse- og sosialstyret, Modum 1988-1992
  • Leder Kontrollutvalget, Modum 1995-1999
  • Medlem Overligningsnemnda, Modum 1995-1999
  • Medlem Fylkesnemnda for sosiale saker, Buskerud 1997-2000
  • Medlem Styret for Midt-Nett, Buskerud 1998-2000
  • Lekdommer Jordskifteretten, Buskerud
  • Skjønnsmann , Eiker, Modum og Sigdal sorenskriveri lekdommer , skjønnsmann
  • Lekdommer , Eiker, Modum og Sigdal sorenskriveri    , skjønnsmann

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Buskerud Høyre 1973-1985
  • Diverse styreverv Modum Høyre 1975-2000
  • Medlem Styret for Høyres Pensjonskasse 1979-2000
  • Formann Høyres utvalg for høyere undervisning 1982-1983

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Akademikernes fellesorganisasjon 1974-1977
  • Medlem Styret for Europabevegelsen i Buskerud

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Buskerudbanken 1974-1982
  • Leder Styret for Klara Haugans legat 1976-2000
  • Varamedlem Styret for Kistefos Træsliberi 1979-1985, medlem 1985-1993
  • Medlem Representantskapet for Citibank A/S Oslo 1985-1990

Litteratur

  • Strand, Hans E.: "Økonomiske synspunkter på rekreasjon.", i Meddelelser fra Det Norske Skogforsøksvesen, bd. 22, 1967
  • Strand, Hans E.: "Skogbrukets fremtidige arbeidskraftbehov i Sør-Trøndelag." I: Meldinger fra Norges Landbrukshøgskole, vol. 47, nr. 18, 1968
  • Strand, Hans E.: Avvirkning og økonomi i to mindre skoger over lang tid, i Meddelelser fra Skogforsk, bd. 48, 1997