Torp, Harald Houge

Torp, Harald Houge (1890-1972)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1954-1957
Ansiennitet:
12 år, 327 dager

Gå til bildegalleri

Torp, Harald Houge har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 14.05.1890 i Lillehammer, Oppland
  • Død 01.12.1972
  • Sønn av overlege Jens Kahrs Garmann Torp (1847-1916) og Margrethe Geelmuyden Houge (1854-1890)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Kjøpstedene i Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag fylker (Levanger, Trondheim), 1937 - 1945, H.
  • Representant nr 8 for Sør-Trøndelag, 1954 - 1957, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1955 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1955 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1956 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1954-57

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1954 - 10.01.1958

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1909
  • Cand.oecon. 1912
  • Studieopphold i utlandet 1922

Yrke

  • Opphold i Algier 1913
  • Medarbeider i Aftenposten 1914-1916
  • Politisk medarbeider i Morgenbladet 1917
  • Redaktør Lillehammer tilskuer 1917-1919
  • Politisk medarbeider Aftenposten 1919-1925
  • Sjefssekretær Aftenposten 1925-1927
  • Redaktør av Adresseavisen Trondheim 1927-1941, 1945-1967

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Innehaver Norsk journalistklubbs orden Blækspruten og Norsk Presseforbunds hederstegn
  • Ridder av 1. klasse av svensk Vasa orden 1961

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trondheim formannskap 1931-1934, 1934-1937, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum
  • Formann A/S Vinmonopolets stedlige styre
  • Medlem Skolestyret, Trondheim
  • Medlem Forliksrådet, Trondheim
  • Formann Styret for Østmarka sykehus

Tillitsverv i partier

  • Medlem Høyres arbeidsutvalg 1931-1945
  • Formann Trondheim Høyre 1931-1932
  • Medlem Høyres sentralstyre 1931-1950
  • Medlem Høyres landsstyre 1954-1957

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Oslo journalistklubb fra 1923
  • Formann Den konservative presses forening 1935-1951
  • Formann Den eksklusive herreklubb U.C.D. (i 14 år)
  • Æresmedlem Den Konservative pressesforening
  • Nestformann Norges journalistforbund
  • Medlem Styret i Den konservative presses forening

Andre administrative verv

  • Varamedlem Representantskapet for Forretningsbanken 1931-1938
  • Medlem Representantskapet for Sparetrygden 1945-1964
  • Medlem Kontrollkomiteen i Sparetrygden 1947-1964
  • Medlem Styret for Norsk Telegrambyrå 1951-1969