Blankenborg, Haakon

Blankenborg, Haakon (1955-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oppland 2001-2005
Ansiennitet:
24 år, 8 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 08.04.1955 i Vågå, Oppland
  • Sønn av sagarbeider og skogsarbeider Ola Blankenborg (1909-1989) og husmor Margit Kjeka (1915-1971)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Oppland, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 2 for Oppland, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 1 for Oppland, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 1 for Oppland, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 1 for Oppland, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 1 for Oppland, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 1 for Oppland, 2001 - 2005, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1985 - 23.05.1986
    Leder, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1989 - 21.11.1990
    Leder, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 21.11.1990 - 30.09.1993
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997
    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1996 - 30.09.1997
    Leder, Utenrikskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 17.01.1996
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1993 - 30.09.1997
    Leder, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Leder, Utenrikskomiteen, 21.10.1997 - 23.02.2000
    Leder, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 23.02.2000
    Medlem, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 23.02.2000 - 23.03.2000
    Medlem, Utenrikskomiteen, 23.02.2000 - 23.03.2000
    Sekretær, Den utvidede utenrikskomité, 23.03.2000 - 30.09.2001
    Sekretær, Utenrikskomiteen, 23.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Utenrikskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1993-97

    Medlem, Utvalget for å vurdere styrking av Stortingets utredningskapasitet m.m., 08.11.1996 - 30.04.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 07.11.1989 - 16.11.1990
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Delegasjonsleder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1993 - 30.09.1997
    Leder, Den norske delegasjon til EFTAs og EØS' parlamentarikerkomiteer, 04.11.1993 - 30.09.1997
    Leder, Europautvalget, 06.05.1994 - 30.09.1997

    1997-2001

    Leder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Leder, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.03.2000
    Leder, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Sekretær, Europautvalget, 30.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 06.11.2001 - 09.11.2001
    Leder, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 09.11.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.11.2001 - 30.09.2005
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2004 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 03.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1997 - 30.09.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnskole, Vågå 1962-1972
  • Vinstra videregående skole 1972-1975
  • Universitetet i Oslo (historie og statsvitenskap) 1980

Yrke

  • Sagarbeider ved Randsverk Sag og Høvleri 1975-1976
  • Ambassadør i Beograd fra 2005 (utnevnt i statsråd 30.09.2005)

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Kulturstyret, Vågå 1975-1977
  • Nestleder Fylkesskolestyret, Oppland 1979-1981, medlem 1981-1983
  • Medlem Yrkesopplæringsnemnda, Oppland 1981-1983
  • Nestleder Statens barne- og ungdomsråd 1982-1985
  • Varamedlem Utvalget for menneskerettigheter 1985-1988

Tillitsverv i partier

  • Leder Fron AUF 1974-1975
  • Medlem Styret for AUF i Gudbrandsdalen og i Oppland 1974-1981
  • Medlem Styret for Vågå AUF 1975-1976
  • Leder Gudbrandsdalen AUF 1976-1978
  • Leder Oppland AUF 1979-1981
  • Medlem AUFs sentralstyre 1981-1983

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Norske Kommuners Sentralforbunds Skole- og kulturutvalg fra 1980
  • Medlem Styret i Europabevegelsen fra 1989

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Bøndernes Bank 1978-1981