Ellefsen, Harald

Ellefsen, Harald (1950-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Sør-Trøndelag 1993-1997
Ansiennitet:
14 år, 322 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.12.1950 i Oslo
  • Sønn av selvstendig næringsdrivende Erling Ellefsen (1908-1993) og husmor Wanda Dybvik (1912-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 8 for Sør-Trøndelag, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1993 - 1997, H.

Vararepresentasjoner

  • Rykket opp som representant 26.01.1983 etter Hermund Eians død.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 21.03.1983 - 30.09.1985
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 26.01.1983 - 21.03.1983

    1985-89

    Nestleder, Justiskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 16.10.1990 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1993-97

    Medlem, Utvalget for å vurdere styrking av Stortingets utredningskapasitet m.m., 08.11.1996 - 30.04.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1991 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 07.11.1989 - 29.10.1991

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Studentfagkurs ved Trondheim økonomiske gymnas 1969-1970
  • Examen artium ved Gerhard Schønings skole 1969
  • Cand.jur. 1970-1976
  • Studier i statsvitenskap ved Drew University, New Jersey, USA 1971-1972
  • Advokatkurset 1997

Yrke

  • Journalist deltid Adresseavisen 1971-1976
  • Journalist deltid Aftenposten 1972-1976
  • Politifullmektig Trondheim politikammer 1977-1978
  • Dommerfullmektig ved Onsøy sorenskriverembete 1978-1979
  • Redaktør Politiembetsmennenes Blad 1979-1983
  • Politiadjutant ved Trondheim politikammer 1980-1988
  • Sekretær i granskingskommisjonen for Rekstensaken 1981-1982
  • Politiinspektør ved Trondheim politikammer 1988-1997
  • Advokat, Trondheim 1997-2000
  • Partner i Advokatfirmaet Steenstrup Stordrange fra 2000

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trondheim bystyre 1975-1978

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Folketrygdfondet fra 1998
  • Medlem Styret for Statskog SF 2005-2007, nestleder fra 2007

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Trondheim Unge Høyre 1967-1969
  • Politisk viseformann Trondheim Unge Høyre 1970-1971
  • Medlem Styret for Trondheim Høyre 1980-1982
  • Medlem Styret for Sør-Trøndelag Høyre 1983-1997

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Elevrådet ved Gerhard Schønings skole 1968-1969
  • Medlem Styret i Politiembetsmennenes landsforening 1979-1983

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Adresseavisen ASA 1993-2001
  • Medlem Styret for AS Anlegg 1998-2002
  • Medlem Styret for Adresseavisens Pensjonskasse fra 2000
  • Medlem Styret for Base Midt-Norge AS fra 2005
  • Medlem Styret for Sofell AS fra 2006
  • Medlem Styret for Kværna Holding AS fra 2007