Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Bøsterud, Helen Marie ( 1940- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Akershus 1989-1993
Ansiennitet: 16 år, 0 dager

Biografi

Personalia

Født 15.02.1940 i Oslo
Datter av selger Ole Holm (1912-1976) og hjemmehjelp Gunvor Westerby (1913-1987)

Stortingsperioder

Representant nr 7 for Akershus, 1977 - 1981, A.
Representant nr 4 for Akershus, 1981 - 1985, A.
Representant nr 4 for Akershus, 1985 - 1989, A.
Representant nr 5 for Akershus, 1989 - 1993, A.

Vararepresentasjoner

Statssekretær21.04.1980-03.10.1980, Terje Granerud møtte som representant.
Statssekretær03.10.1980-30.09.1981, Svein Gunnar Morgenlien møtte som representant.
Statssekretær01.10.1981-14.10.1981, Øivind Hvattum møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 09.05.1986-30.09.1989, Solveig Torsvik møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1989-16.10.1989, Solveig Torsvik møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1977-81

Varasekretær, Stortinget, 11.10.1977 - 21.04.1980

Medlemskap i stortingskomiteer

1977-81

Medlem, Sosialkomiteen, 18.10.1977 - 21.04.1980

1981-85

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
Formann, Justiskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Varamedlem, Valgkomiteen, 15.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 09.05.1986
Medlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 09.05.1986
Leder, Justiskomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986

1989-93

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
Nestleder, Forsvarskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

1977-81

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1978 - 01.01.1980

1981-85

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1983 -

1985-89

Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 13.11.1985 - 09.05.1986

1989-93

Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993
Varamedlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 18.03.1993 - 30.09.1993
Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 21.11.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i gruppestyrer

1985-89

Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1985 - 09.05.1986

1989-93

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 04.09.1992 - 30.09.1993
Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 03.11.1990 - 04.09.1992

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Sosialdepartementet, 21.04.1980 - 14.10.1981
Statsråd, Justis- og politidepartementet, 09.05.1986 - 16.10.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskoleeksamen 1956
  • Lærerskoleeksamen ved Oslo offentlige lærerskole 1961
  • Ettårig utdanning i spesial-pedagogikk 1972
  • 2. avdeling ved Statens spesiallærerskole med undervisning av evneretarderte og hjerneskadde som spesialområde 1973

Yrke

  • Lærer i Vestby 1961-1977 (permisjon fra 1977)
  • Direktør i Direktoratet for Sivilt beredskap 1993-2003

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Akershus 1975-1977
  • Medlem fylkesting, Akershus 1977-1979

Offentlige verv

  • Medlem Byggekomiteen, Vestby 1973-1975
  • Medlem Samarbeidsutvalget for Oslo og Akershus 1975-1979
  • Medlem Fylkeskulturstyret 1975-1979
  • Medlem Tilsynskomiteen for Bjørnebekk kursted 1976-1982
  • Formann Rådet for sosialarbeiderutdanning 1979-1986
  • Medlem Statssekretærutvalget for gjennomføringen av utbyggingsprogrammet for Nord-Norge, 1980
  • Formann Den norske komite for "Det internasjonale år for funksjonshemmede 1981" 1981-1982
  • Leder Det interdepartementale polarutvalg 1986-1988
  • Medlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens presse- og informasjonstjeneste 1990-1997
  • Leder Sentralråd for bygg- og anleggsberedskap 1993-1997
  • Medlem Totalforsvarets sambandsnemnd 1993-1997
  • Representant NATO Senior Emergency Planning Commitee (SCEPC) 1993-2003
  • Leder Kontrollutvalget, Bærum 1993-1995
  • Medlem Landsrådet for Heimevernet 1994-1997
  • Medlem Beredskapsrådet for kraftforsyningen 1995-1999
  • Medlem Styret for Bærum sykehus 1999-2002
  • Leder Utvalget som skal granske institusjoner hvor Oslo kommunes barnevernstjeneste plasserte barn i perioden 1954-1993 2003-2005

Tillitsverv i partier

  • Medlem Representantskapet i Vestby A 1972-1982
  • 1. vararepresentant Styret i Akershus A 1975-1976
  • Leder og nestleder Bærum A 1985-1993

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Vestby lærerlag 1973-1974
  • Leder Komiteen for samfunnssikkerhet og beredskap i Norges Røde Kors fra 2006
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget