Jacobsen, Henry

Jacobsen, Henry (1898-1964)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Østfold 1961-1965
Ansiennitet:
18 år, 43 dager

Gå til bildegalleri

Jacobsen, Henry har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 02.12.1898 i Rygge, Østfold
  • Død 16.01.1964
  • Sønn av vognmann Aksel Jacobsen (1860-1944) og Olava Larsdatter (1865-1944)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Kjøpstedene i Østfold og Akershus fylker (Drøbak, Fredrikstad, Halden, Moss, Sarpsborg), 1934 - 1936, A.
  • Representant nr 2 for Kjøpstedene i Østfold og Akershus fylker (Drøbak, Fredrikstad, Halden, Moss, Sarpsborg), 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 2 for Kjøpstedene i Østfold og Akershus fylker (Drøbak, Fredrikstad, Halden, Moss, Sarpsborg), 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 6 for Østfold, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 4 for Østfold, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 4 for Østfold, 1961 - 1965, A.

Vararepresentasjoner

  • Fra 16.01.1964, Arvid Johanson møter som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1950-53

    Varasekretær, Odelstinget, 17.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Valgkomiteen, 14.01.1948 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Administrasjonskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Nestformann, Administrasjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Nestformann, Administrasjonskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 01.10.1961 - 16.01.1964
    Formann, Protokollkomiteen, 13.10.1961 - 17.10.1963
    Medlem, Protokollkomiteen, 17.10.1963 - 16.01.1964

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1954-57

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1961 - 16.01.1964

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • LO-skolen Sørmarka
  • Handelsskole 1918
  • Sosialistisk kveldsskole 1920

Yrke

  • Møllearbeider 1918-1938
  • Forretningsfører Møllearbeidernes aktiebakeri 1926-1949
  • Kontorsjef ved Alderstrygdens kontor, Moss 1938-1964

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Rygge kommunestyre 1925-1928
  • Medlem Moss bystyre 1931-1934, 1934-1937, 1937-1945, ordfører 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1960

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Østfold 1925-1928, 1931-1934, 1934-1937, 1937-1938

Offentlige verv

  • Formann Arbeidstilsynet, Moss 1928-1947
  • Formann Trygdenemnda, Moss 1928-1947
  • Formann Kinostyret, Moss 1934-1937
  • Medlem Rådet for Den Norske Stats Husbank 1947-1954
  • Formann Representantskapet for de militære bedrifter 1948-1958
  • Formann Hovedstyret i Den Norske Stats Husbank 1954-1958
  • Medlem Utvalget for jernbaneforbindelsen Moss-Horten 1955-1957
  • Varamedlem Styret for Norges kommunal- og sosialskole 1957-1961
  • Medlem Rådet for Trygg trafikk fra 1957
  • Medlem Kommunestyrevalglovnemnda 1960-1961
  • Formann Utvalg til å utrede spørsmålet om en omorganisering av kommunenes sosiale utvalg og administrasjon 1960-1962

Tillitsverv i partier

  • Formann Ørehavna sosialdemokratiske ungdomslag 1918-1921
  • Formann Rygge Arbeiderparti 1923-1926
  • Formann Moss Arbeiderparti 1930-1964
  • Varaformann Østfold fylkes Arbeiderparti 1938-1947, 1960-1964
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1939-1945
  • Formann Arbeiderpartiets Landskommunalutvalg

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Lokalavdelingen av Norges nærings- og nytelsesmiddelforbund 1920-1922, 1927-1933
  • Medlem Representantskapet i Norges nærings- og nytelsesmiddelforbund 1923-1928

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Moss Arbeiderblad 1927-1947 (var også medlem av representantskapet)