Robberstad, Henrik Friis

Robberstad, Henrik Friis (1901-1978)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som vararepresentant for
Hordaland 1954-1957
Ansiennitet:
4 år, 125 dager

Gå til bildegalleri

Robberstad, Henrik Friis har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.09.1901 i Herlø, Hordaland
  • Død 27.07.1978
  • Sønn av lensmann Magnus Robberstad (1867-1954) og Lydia Friis (1873-1939)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Hordaland, 1945 - 1949, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1950 - 1953, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1954 - 1957, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1945-49

    Sekretær, Odelstinget, 10.12.1945 - 10.01.1950

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Formann, Administrasjonskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Medlem gruppestyret, Høyre, 04.12.1945 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldsskole 1916

Yrke

  • Lensmannsbetjent 1919-1935
  • Lensmann Bømlo (tidligere Finnås) 1935-1971

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bremnes kommunestyre 1928-1931, varaordfører 1931-1934, medlem 1934-1937, 1947-1951, 1951-1955

Offentlige verv

  • Varamedlem Styret for Hypotekbanken og Bustadbanken, avdeling Bergen 1951-1965
  • Formann Forliksrådet, Bremnes 1952-1976
  • Medlem Statens Landbruksbanks avdelingsstyre i Bergen 1966, formann 1967-1971

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Hordaland Høyre 1934-1951

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Hordaland lensmannslag 1953-1956, 1966-1971
  • Formann Hordaland lensmannslag 1957-1958

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Bremnes sparebank 1943-1958, formann 1958-1960, medlem 1960-1971
  • Medlem Representantskapet for Hardanger-Sunnhordalandske D/S 1959-1973
  • Formann Styret for Bremnes Gullminefond 1959-1978