Smitt Ingebretsen, Herman

Smitt Ingebretsen, Herman (1891-1961)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Oslo 1954-1957
Ansiennitet:
12 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Smitt Ingebretsen, Herman har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.03.1891 i Kristiansand, Vest-Agder
  • Død 13.11.1961
  • Sønn av agent Johan Jørgen Ingebretsen (1863-1942) og Hilda Bjørhovde (1866-1946)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Akershus, 1945 - 1949, H.
  • Representant nr 6 for Oslo, 1950 - 1953, H.
  • Representant nr 6 for Oslo, 1954 - 1957, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1945-49

    Midlertidig president, Odelstinget, 19.02.1946 - 26.05.1946
    Midlertidig president, Odelstinget, 08.07.1946 - 14.12.1946
    Midlertidig president, Odelstinget, 06.02.1947 - 21.02.1947
    Midlertidig president, Odelstinget, 21.04.1947 - 30.04.1947
    Midlertidig president, Odelstinget, 11.06.1947 - 11.07.1947
    Midlertidig president, Odelstinget, 27.10.1947 - 13.12.1947
    President, Odelstinget, 12.01.1948 - 10.01.1949

    1950-53

    Midlertidig president, Odelstinget, 30.10.1950 - 14.12.1950
    Midlertidig president, Odelstinget, 06.10.1952 - 13.12.1952

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Sosialkomiteen, 17.11.1948 - 10.01.1950
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 01.11.1948 - 17.11.1948
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 01.11.1948 - 17.11.1948
    Medlem, Sosialkomiteen, 30.04.1948 - 01.11.1948
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 16.04.1948 - 30.04.1948
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 16.04.1948 - 30.04.1948
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.01.1948 - 20.03.1948
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 14.01.1948 - 20.03.1948
    Medlem, Sosialkomiteen, 13.12.1947 - 14.01.1948
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 28.10.1947 - 13.12.1947
    Medlem, Sosialkomiteen, 20.03.1948 - 16.04.1948
    Medlem, Sosialkomiteen, 21.02.1947 - 28.10.1947
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 28.10.1947 - 13.12.1947
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 17.01.1946 - 26.01.1946
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 17.01.1946 - 26.01.1946
    Medlem, Sosialkomiteen, 26.01.1946 - 15.02.1946
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.02.1946 - 26.05.1946
    Medlem, Sosialkomiteen, 13.12.1945 - 17.01.1946
    Medlem, Sosialkomiteen, 26.05.1946 - 07.02.1947
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 07.02.1947 - 21.02.1947
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 07.02.1947 - 21.02.1947
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.02.1946 - 26.05.1946

    1950-53

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.01.1950 - 01.11.1950
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 01.11.1950 - 14.12.1950
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 14.12.1950 - 12.11.1951
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 12.11.1951 - 15.12.1951
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.12.1951 - 20.10.1952
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 20.10.1952 - 13.12.1952
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 13.12.1952 - 10.01.1954

    1954-57

    Formann, Kirke- og undervisningskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Reglementskomiteen, 22.01.1946 - 18.02.1946
    Medlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Reglementskomiteen, 11.01.1950 - 27.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

  • 1945-49

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.12.1945 - 10.01.1950
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1948 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1949 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1949 -

    1950-53

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1950 - 1950
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1954 - 1954
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Nestformann gruppestyret, Høyre, 04.12.1945 - 11.01.1948
    Formann gruppestyret, Høyre, 11.01.1948 - 11.01.1949
    Nestformann gruppestyret, Høyre, 11.01.1949 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1954 - 10.01.1958

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Stipendiereiser
  • Student 1911
  • Studerte sosialøkonomi ved Universitetet i Oslo 1911

Yrke

  • Redaktør "Maritimt tidsskrift", "Rotarianeren", "Rotary Norden"
  • Journalist i Morgenbladet 1911-1916
  • Politisk redaksjonssekretær Aftenposten 1916-1919
  • Redaktør av Fremskridt, Skien 1919-1920
  • Redaktør av Christiansands Tidende 1920-1924
  • Redaktør av dagbladet Stavangeren 1924-1936
  • Medarbeider i Morgenbladet 1940-1944
  • Sjef for det militære pressekontor London 1944-1945
  • Redaktør av Morgenbladet 1945-1948
  • Sjefsredaktør i Aftenposten 1949-1961

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av Dansk dannebrogs orden
  • Kommandør av St. Olavs Orden 1954
  • Kommandør av Vasaordenen 1960

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stavanger formannskap 1934-1936

Offentlige verv

  • Medlem Komiteen til å forberede stortings- og kommunevalgene (Londonkomiteen) 1945
  • Formann Kommisjon til å gjennomgå kontrolltjenesten 1945
  • Formann Teater- og orkesterutvalget 1951-1956

Tillitsverv i partier

  • Medlem Unge Høires landsstyre 1922-1925
  • Formann Kristiansand Unge Høire og i Stavanger Unge Høire 1924-1925
  • Formann Kristiansand Høyre og Stavanger Høyre 1934-1935
  • Medlem Høyres sentralstyre 1934-1939, 1950-1961
  • Generalsekretær Høyre 1936-1940
  • Formann Høyres programkomité 1936, 1945
  • Viseformann Høyres landsstyre 1945-1949
  • Medlem Høyres midlertidige arbeidsutvalg 1945
  • Medlem Landsstyrets arbeidsutvalg 1946-1950
  • Formann Det faglige utvalg 1949-1952
  • Medlem Høyres arbeidsutvalg
  • Formann Høires fellesorganisasjon i Stavanger
  • Medlem Styret for Høire i bykretsene i Vest-Agder og Rogaland
  • Formann Komité som utarbeidet forslag til partienes fellesprogram som ble lagt frem i 1945

Tillitsverv i organisasjoner

  • Kasserer Kristiania Journalistklub 1911-1918
  • Formann Nordisk studenterforbund 1914-1916
  • Medlem Hovedstyret i Norsk Presseforbund 1921-1923
  • Medlem Styret i Den konservative presses forening 1925-1936, 1946-1950
  • Formann Sørlandets Presseforening og formann i Stavanger Presseforening 1925-1929
  • Formann Den konservative presses forening 1950
  • Medlem Styret i Stavanger rotaryklubb
  • Viseformann Rotarys nordiske råd
  • Viseformann Kristiansand liberale Velgerforening

Litteratur

  • Smitt Ingebretsen, Herman: Demokrati og diktatur. En vurdering av den politiske situasjon, Stavanger 1934
  • Smitt Ingebretsen, Herman: De store begivenheters hvem er hvem, Oslo 1941
  • Smitt Ingebretsen, Herman: En dikter og en herre; Vilhelm Krags liv og diktning, Oslo 1942
  • Smitt Ingebretsen, Herman: En mannsalders arbeid i Norge, Oslo 1945
  • Smitt Ingebretsen, Herman: Sørlandet skriver saga; en antologi og noen pennestrøk om diktere på Sørlandet, Stavanger 1946
  • Smitt Ingebretsen, Herman: Vår Herre er en mann; noen artikler og taler fra okkupasjonsårene og deretter, Oslo 1946
  • Smitt Ingebretsen, Herman: Sørlandet synger sange, 1947
  • Smitt Ingebretsen, Herman: Til fredens forkjempere. To taler til vinnerne av Nobels fredspris, Oslo 1947
  • Godviljens mann. Hilsen til Herman Smitt Ingebretsen på 70-årsdagen, Tanum Oslo 1961
  • Gabrielsen, Trond: Menn og meninger. De fire politikerne C. J. Hambro, Halvard Lange, Haakon Lie, Herman Smitt Ingebretsen, Oslo 1976