Svensen, Henrik

Svensen, Henrik (1904-2007)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Bergen 1958-1961
Ansiennitet:
7 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Svensen, Henrik har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 17.07.1904 i Askøy, Hordaland
  • Død 16.08.2007
  • Sønn av maskinmester Thorvald Svensen (1868-1964) og husmor Magdalene Engelsen (1871-1946)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Bergen, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 2 for Bergen, 1958 - 1961, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Sekretær, Justiskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957

    1958-61

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Formann, Militærkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Nestformann, Den forberedende fullmaktskomité, 29.05.1961 - 30.09.1961

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1959 - 1959

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1958-61

    Innpisker, Høyre, 11.01.1958 - 01.10.1958

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1922
  • Cand.jur. 1926

Yrke

  • Sakførerfullmektig 1926-1927
  • Dommerfullmektig i Hardanger 1928-1930
  • Fylkesfullmektig i Bergen og Hordaland 1931-1932
  • Sekretær i Justisdepartementet 1933-1937
  • Sekretær hos Finansrådmannen i Bergen 1938-1942
  • Lagdommer ved Gulating 1945-1961
  • Lagdommer ved Eidsivating 1961
  • Fylkesmann i Aust-Agder 1961-1974

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen bystyre 1951-1955, 1955-1959, 1959-1961

Offentlige verv

  • Medlem Oppgjørsnemnda, Bergen fra 1945
  • Formann Kontrollnemndas avdeling for husleiesaker, Bergen 1945-1951
  • Medlem Tilsettingsrådet, Bergen 1954-1955
  • Varamedlem Billighetserstatningsutvalget 1958-1962
  • Formann Postrådet 1969-1973
  • Medlem Komiteen til å legge fram forslag om en landsdelsplan for Agder og Rogaland 1970

Tillitsverv i organisasjoner

  • President Norges Forsvarsforening 1962-1966