Hove, Harald

Hove, Harald (1949-2014)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som vararepresentant for
Hordaland 2001-2005
Ansiennitet:
2 år, 163 dager

Gå til bildegalleri

Hove, Harald har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

  • Født 10.01.1949 i Bergen, Hordaland
  • Død 21.07.2014
  • Sønn av avdelingssjef Jon Hove (1918-1960) og lab.assistent Marta Mongstad (1923-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1997 - 2001, V.
  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 2001 - 2005, V.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 17.10.1997-17.03.2000 for Lars Sponheim.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 17.03.2000
    Medlem, Utenrikskomiteen, 21.10.1997 - 17.03.2000

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 28.10.1997 - 17.03.2000
    Medlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 17.03.2000
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 17.03.2000

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium, Tanks gymnas, Bergen 1968
  • Cand.jur., UiB 1976

Yrke

  • Førsteamanuensis Universitetet i Bergen 1976-1988
  • Dommerfullmektig Midhordland sorenskriverembete 1978
  • Konstituert byrettsdommer Bergen byrett 1981, 1986, 1988
  • Advokat fra 1989
  • Seniorforeleser Universitetet i Bergen (20% stilling) 1993-1997

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1995-1997, 2000-2003
  • Medlem fylkesutvalg, Hordaland 2003-2007

Offentlige verv

  • Medlem Utvalg til å vurdere Statens kantiner 1969-1970
  • Medlem Skolestyret, Bergen 1972-1975
  • Medlem Hovedutvalget for næringsliv og samferdsel, Bergen 1992-1995
  • Medlem Opplæringslovutvalget 1993-1995
  • Medlem Valglovutvalget 1997
  • Leder Offentlighetsutvalget 2001-2003
  • Medlem Utvalget til å utrede Stortingets kontrollfunksjon 2001-2002
  • Medlem Granskingsutvalget for barneverninstitusjoner i Bergen kommune 2001-2003
  • Leder Utvalg som skal foreta en helhetlig gjennomgang av adopsjonspolitikken fra 2008
  • Medlem Riksvalgstyret 2013-2017

Tillitsverv i partier

  • Nestleder Bergen Venstre 1982-1984
  • Medlem Styret for Hordaland Venstre 1986-1992
  • Nestleder Hordaland Venstre 1992-1994, leder 1994-1998
  • Medlem Internasjonalt utvalg fra 2002
  • Varamedlem Bergen Venstres sentralstyre 2002-2006

Litteratur

  • Hove, Harald: "Forkynning av rettsdokumenter" til Domstolsutv., vedlegg 4, NOU 12, 1980
  • Hove, Harald: "Partsoffentlighet og intern saksbehandling", Det Juridiske Fakultet, stensilserie nr. 1, Bergen 1982
  • Matheson, Wilhelm: Norsk skolerett, Universitetsforlaget 1987
  • Hove, Harald: "Forvaltningslovens anvendelse i kommunal og fylkeskommunal forvaltning", til Kommunelovutv., vedlegg 1, NOU 13, 1990
  • Kjønstad, Asbjørn et al.: Sosial trygghet og rettsikkerhet, Alma Mater 1993 og 2000
  • Bernt, Jan Fridthjof, Oddvar Overå og Harald Hove: Kommunalrett, Tano 1994 og 2002