Røsjorde, Hans J.

Røsjorde, Hans J. (1941-)

Parti:
Fremskrittspartiet
Sist innvalgt som representant
for Hordaland 1997-2001
Ansiennitet:
14 år, 227 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 11.11.1941 i Brunlanes, Vestfold
  • Sønn av arkitekt Josef A. Røsjorde (1917-1993) og husmor Torborg Haugene (1915-1953)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1981 - 1985, FrP.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1985 - 1989, FrP.
  • Representant nr 3 for Hordaland, 1989 - 1993, FrP.
  • Representant nr 12 for Hordaland, 1993 - 1997, FrP.
  • Representant nr 3 for Hordaland, 1997 - 2001, FrP.

Vararepresentasjoner

  • Rykket opp som representant 13.09.1987 etter Bjørn Erling Ytterhorns død.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1989-93

    President, Lagtinget, 10.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    2. varapresident, Lagtinget, 01.10.1994 - 30.09.1997

    1997-2001

    Visepresident, Stortinget, 08.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1989 - 29.09.1989
    Medlem, Forsvarskomiteen, 02.10.1987 - 30.09.1989

    1989-93

    Forsvarskomiteens leder, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993
    Sekretær, Fullmaktskomiteen, 01.10.1989 - 30.09.1993
    Leder, Forsvarskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Leder, Forsvarskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997
    Forsvarskomiteens leder, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Leder, Forsvarskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Nestleder, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Stortingets visepresident og forsvarskomiteens leder, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Nestleder, Fullmaktskomiteen, 01.10.1997 - 30.09.2001
    Nestleder, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1989-93

    Leder, Stortingets administrasjonsstyre, 01.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Arbeidsgruppe for å vurdere stortingsrepresentantenes godtgjørelsesordninger, 25.01.1996 - 04.06.1996

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993
    Medlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 15.03.1991 - 30.09.1993
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 21.11.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Delegat, FNs generalforsamling, 1994 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 04.11.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Medlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1992 - 30.09.1993

    1993-97

    Varamedlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Justis- og beredskapsdepartementet, 25.10.2013 - 19.06.2015

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1960
  • Befalsutdanning LBAS Stavern 1961-1962
  • Cand.real. (marinbiologi hovedfag), Oslo 1970

Yrke

  • Lektor Breidablikk ungdomsskole Sandefjord 1970-1972
  • Lektor Stord Gymnas 1972-1987
  • Områdesjef Stord HV-område 1974-1990
  • Fylkesmann i Oslo og Akershus 2001-2011 (utnevnt 1998)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Heimevernets Fortjenstmedalje 2001
  • Kong Harald Vs minnemedalje 1905-2005 2005
  • Danmarks Reserveoffiser Forenings Hederstegn 2006
  • Finlands Reserveofficers Forbunds Fortjenstmedalje i Gull 2006
  • Kommandør av Den Kongelige Norske St. Olavs Orden 2012

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stord kommunestyre 1979-1983, 1983-1987, 1987-1989

Offentlige verv

  • Formann Administrasjonsutvalget, Stord 1979-1989
  • Medlem Utvalget til vurdering av Forsvarets øvingsmuligheter 1991-2001
  • Medlem Stortingets kontrollutvalg for etterretnings-, overvåkings- og sikkerhetstjeneste (EOS-utvalget) fra 2011

Tillitsverv i partier

  • Formann Stord FrP 1976-1981
  • Nestformann Styret for Hordaland FrP 1979-1985
  • Medlem FrPs sentralstyre 1986-1988, 2. nestleder 1993-1995

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Stord Lektorlag 1974-1976
  • Formann Norsk Reserveoffisersforbund, avdeling Sunnhordland 1976-1983
  • Medlem Styret for Den norske Atlanterhavskomité 1989-2001
  • President Norske Reserveoffiserers Forbund 2002-2006
  • Leder Carnegie Heltefond for Norge fra 2005