Storeide, Hjalmar Olai

Storeide, Hjalmar Olai (1901-1961)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1961-1965
Ansiennitet:
7 år, 315 dager

Gå til bildegalleri

Storeide, Hjalmar Olai har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 10.08.1901 i Hjørundfjord, Møre og Romsdal
  • Død 21.11.1961
  • Sønn av snekker, senere arkitekt Olai Mathias Storeide (1879-1932) og Karoline Skaar (1880-1957)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Hordaland, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 10 for Hordaland, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 1961 - 1965, A.

Vararepresentasjoner

  • Fra 21.11.1961, Steffen Ingebriktsen Toppe møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Sekretær, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Sekretær, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Sekretær, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.10.1961 - 21.11.1961

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1956 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Sunnmøre ungdomsskule 1918-1919
  • Volda realskule 1919-1920
  • Student 1924
  • Cand.theol. og praktikum 1930

Yrke

  • Gardsarbeid og havfiske 1916-1918
  • Lærer i Hjørundfjord 1922-1923
  • Ungdomsprest og reisesekretær for Sunnmøre ungdomssamlag 1932-1935
  • Ungdomsprest og reisesekretær for Noregs ungdomslag, og reisesekretær for Noregs mållag 1936-1939
  • Sogneprest i Solund 1939-1947
  • Sogneprest i Finnås 1947-1961

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Stb. Kings Commendation for Brave Conduct
  • Heimefrontdiplom

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Solund kommunestyre 1945-1947
  • Varaordfører Moster kommunestyre 1951-1955

Offentlige verv

  • Medlem Fattigstyret, Solund 1939-1948
  • Medlem Skolestyret, Solund 1939-1948
  • Formann Solund Kraftlag 1945-1947 (stifter av kraftlaget)
  • Formann Vergerådet, Moster 1947-1957
  • Formann Moster menighetsråd 1948-1953
  • Medlem Fattigstyret, Moster 1948-1957
  • Medlem Skolestyret, Moster 1948-1953, formann 1953-1957
  • Formann Skogreisingsrådet, Moster 1951-1953

Tillitsverv i partier

  • Formann Hordaland Arbeiderparti sitt fiskeriutval

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Studentmållaget 1928
  • Formann Sogn ungdomsfylking 1939-1942, 1945-1946
  • Formann Oslo studentmållag
  • Formann Sunnmøringen