Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Pedersen, Helga ( 1973- )

Arbeiderpartiet
E-post: helga.pedersen@stortinget.no
Representant for Finnmark 2013-2017
Første nestleder: Kommunal- og forvaltningskomiteen
Ansiennitet: 4 år, 199 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 13.01.1973 i Sør-Varanger, Finnmark
Datter av bonde Terje Pedersen (1941-) og sykepleier Hjørdis Langholm (1942-)

Stortingsperioder

Representant nr 1 for Finnmark, 2009 - 2013, A.
Representant nr 1 for Finnmark, 2013 - 2017, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 01.10.2009-02.10.2009, Willy Pedersen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

2009-2013

Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 20.10.2009 - 30.09.2013
Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013

2013-2017

Første nestleder, Valgkomiteen, 18.10.2013 - 30.09.2017
Første nestleder, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 18.10.2013
Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013

Medlemskap i delegasjoner

2009-2013

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.2010 -
Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 22.10.2009 - 30.09.2013
Medlem, Europautvalget, 20.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

2009-2013

Leder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.10.2009 - 30.09.2013

2013-2017

Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 16.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i regjering

Personlig rådgiver, Nærings- og handelsdepartementet, 17.04.2001 - 19.10.2001
Statsråd, Fiskeri- og kystdepartementet, 17.10.2005 - 02.10.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Vestertana skole 1979-1988
  • Vadsø videregående skole, filial Tana, allmennfag 1988-1989
  • Lycée Alain Chartier, Bayeux, Frankrike 1989-1992
  • Mellomfag russisk, UiB 1993-1996
  • Grunnfag historie, UiT 1996-1997
  • Mellomfag historie, UiT 1998

Yrke

  • Lærer/assistent ved Boftsa skole 1992-1993
  • Fylkessekretær i Finnmark AUF 1997
  • Førstekonsulent i utbyggingsetaten, Finnmark fylkeskommune 1998-2000
  • Prosjektmedarbeider i GRID-Arendal 2001-2002
  • Prosjektleder i Tanafjordprosjektet 2002-2003

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Æresborger i fiskeværet Sørvær i Finnmark 2008

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Finnmark 1999-2003, fylkesordfører 2003-2005

Offentlige verv

  • Medlem Styret for OL-selskapet Tromsø 2014 AS til 2005
  • Varamedlem Styret for Finnmark Reiseliv AS til 2005

Tillitsverv i partier

  • Leder Tana AUF 1992-1993
  • Medlem A's samepolitiske råd 1998-2000, leder 2000-2002
  • Sekretær Tana A 2000-2001, leder fra 2002
  • Nestleder DNA fra 2007
 

Tilhører

Arbeiderpartiet
Finnmark

Nestleder gruppestyret Arbeiderpartiet,
16.10.2013 - 30.09.2017
Første nestleder Valgkomiteen,
18.10.2013 - 30.09.2017
Første nestleder Kommunal- og forvaltningskomiteen,
22.10.2013 - 30.09.2017

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget