Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Svendsen, Hartvig ( 1902-1971 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Akershus 1961-1965
Ansiennitet: 19 år, 301 dager

Svendsen, Hartvig har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 22.12.1902 i Aremark, Østfold
Død 24.02.1971
Sønn av bonde og stortingsrepresentant August Thorvald Svendsen (1879-1936) og Johanne Sofie Fjeld (1876-1943)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Akershus, 1937 - 1945, A.
Representant nr 3 for Akershus, 1945 - 1949, A.
Representant nr 2 for Akershus, 1950 - 1953, A.
Representant nr 2 for Akershus, 1954 - 1957, A.
Representant nr 2 for Akershus, 1958 - 1961, A.
Representant nr 3 for Akershus, 1961 - 1965, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 27.04.1949 - 30.06.1949
Formann, Kommunalkomiteen, 11.01.1949 - 10.01.1950
Medlem, Kommunalkomiteen, 13.12.1945 - 11.01.1949

1950-53

Formann, Kommunalkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954
Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Medlem, Finans- og tollkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957
Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Medlem, Finans- og tollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 29.05.1961 - 30.09.1961
Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Medlem, Samferdselskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

1954-57

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1957 -
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1954 - 01.01.1957

1958-61

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1958 -
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1958 - 01.01.1960

1961-65

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1962 - 01.01.1965

Medlemskap i gruppestyrer

1950-53

Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Lærlingepraksis

  • Tømmermannslære fra 1921

Yrke

  • Arbeidet som bygningsarbeider i Mysen til 1928
  • Gårdsarbeider i Eidsberg
  • Gårdsarbeider Ås 1928-1931
  • Bygningssnekker i Oslo 1931-1937

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Fange på Grini 1942-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ski formannskap 1937-1940, 1947-1951, 1958-1959, 1959-1963
  • Ordfører Ski kommunestyre 1945-1947, 1955-1957

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 1945-1947, 1955-1958

Offentlige verv

  • Formann Bygningsrådet, Ski 1937-1940, 1946-1948
  • Medlem Skolestyret, Ski 1945-1947, 1956-1958
  • Varamedlem Representantskapet for de militære bedrifter 1947
  • Formann Styret for Vannverket, Ski 1951-1955
  • Medlem Forhandlingsutvalget, Ski 1951-1956
  • Medlem Styret for Norges Kommunalbank 1952
  • Varamedlem Styret for garantifondene for lån i Norges Kommunalbank 1963

Tillitsverv i partier

  • Formann Akershus Arbeiderparti 1952-1960
  • Formann Ski Arbeiderparti 1952-1956
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1953-1957, varamedlem
  • Medlem Styret for Ski Arbeiderparti
  • Formann Follo distrikts kommunalutvalg

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Styret for Ski samvirkelag 1937-1940 (var med å stifte laget i 1937), 1961
  • Formann og medlem Styret for Ski boligbyggerforening fra 1945
  • Formann Norsk boligbyggelags landsforbund 1946-1952
  • Formann og medlem Styret for Arbeidernes Avholdsforening
  • Formann og medlem Styret for Follo avdeling av Norsk skog- og landarbeiderforbund
  • Formann og medlem Styret for Norsk Bygningsarbeiderforbund
  • Medlem Styret i Follo avdeling av Arbeidernes Avholdsforening

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Bladet "Follo"
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget