Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Synnes, Harald ( 1931-2012 )

Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for Vest-Agder 1985-1989
Ansiennitet: 8 år, 239 dager

Synnes, Harald har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 18.03.1931 i Bø, Nordland
Død 17.05.2012
Sønn av prost Martin Peder Synnes (1894-1988) og husmor Signe Solem (1898-1978)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 2 for Vest-Agder, 1969 - 1973, KrF.
Vararepresentant nr 1 for Vest-Agder, 1973 - 1977, KrF.
Vararepresentant nr 1 for Vest-Agder, 1977 - 1981, KrF.
Representant nr 3 for Vest-Agder, 1981 - 1985, KrF.
Representant nr 3 for Vest-Agder, 1985 - 1989, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

1981-85

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 16.06.1983 - 30.09.1985
Medlem, Valgkomiteen, 14.06.1983 - 30.09.1985
Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1986 - 30.09.1989
Medlem, Finanskomiteen, 15.10.1986 - 30.09.1989
Sekretær, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1985 - 15.10.1986
Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
Sekretær, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 15.10.1986

Medlemskap i delegasjoner

1981-85

Medlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 06.06.1984 - 30.09.1985
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 16.06.1983 - 30.09.1985

1985-89

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1988 -
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i gruppestyrer

1981-85

Formann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 08.06.1983 - 30.09.1985

1985-89

Nestleder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 10.05.1986 - 30.09.1989
Leder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1985 - 10.05.1986

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Statsministerens kontor, 31.10.1972 - 19.08.1973
Statssekretær, Kultur- og vitenskapsdepartementet, 16.10.1989 - 01.01.1990
Statssekretær, Kultur- og kirkedepartementet, 01.01.1990 - 20.08.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ped. sem.
  • Reallinjen, Hornstvedt - Folkenberg, Mysen høyere almennskole 1944-1949
  • Cand.real. (matematikk, fysikk, kjemi, mekanikk), Universitetet i Oslo 1951-1955

Yrke

  • Lektor ved Oddernes Gymnas 1955-1972, 1973-1976, 1978-1981
  • Lektor ved Kristiansand Katedralskole 1990-1996
  • Konsulent og utviklingsleder ved ARCTIC kurs- og kompetansesenter fra 1996
  • Arbeidende styreleder ARCTIC kurs- og kompetansesenter fra 2000

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kristiansand bystyre 1963-1967, varaordfører 1971-1975, ordfører 1975-1978, varaordfører 1978-1979
  • Medlem Kristiansand formannskap 1967-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Vest-Agder 1975-1979

Offentlige verv

  • Medlem Lund menighetsråd 1957-1961
  • Formann Kulturutvalget, Kristiansand 1965-1976
  • Medlem Forhandlingsdelegasjonen angående frihandelsavtalen 1972-1973 (representerte Statsministerens kontor)
  • Leder Byggekomiteen for Kristiansand folkebibliotek, Kristiansand 1974-1977
  • Formann Det regionale høgskolestyret for Agder 1980-1982
  • Medlem Utvalget for menneskerettigheter 1985-1989
  • Medlem Norsk komite for FNs kulturtiår 1989-1990
  • Medlem Statssekretærutvalget for EØS-forhandlinger 1989-1990
  • Medlem Rådet for Norges-informasjon fra 1989
  • Medlem Riksvalgstyret 1989

Tillitsverv i partier

  • Formann Kristiansand Kristelig Folkeparti 1970-1971, 1980-1981
  • Medlem Styret for Kristiansand Kristelig Folkeparti (i flere år)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Norske Kommuners Sentralforbunds skole- og kulturutvalg 1976-1984
  • Leder Nei til EF i Vest-Agder fra 1990
  • Medlem Styret i Nei til EU 1991-1997

Andre administrative verv

  • Leder Styret for ARCTIC kurs- og kompetansesenter fra 2000
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget