Giil, Håkon Steinar

Giil, Håkon Steinar (1943-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Sogn og Fjordane 1997-2001
Ansiennitet:
4 år, 34 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 28.01.1943 i Hyllestad, Sogn og Fjordane
  • Sønn av bonde Sigurd Giil (1910-2004) og husmor Astrid Gudrun Dorthea Salbu (1905-2005)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Sogn og Fjordane, 1993 - 1997, Sp.
  • Vararepresentant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1997 - 2001, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Olje- og energidepartementet, 17.10.1997 - 31.01.1999

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Øn skule 1949-1957
  • Øn framhaldskule 1957-1958
  • Nordhordland ungdomsskule, Frekhaug 1959-1960
  • Syvde realskule 1960-1961
  • Eids gymnas 1961-1963
  • Pedagogisk seminar 1970
  • Cand.philol. (folkeminne, kristendomskunnskap, norsk hovedfag), Bergen 1971

Yrke

  • Timelærer Fana gymnas 1969-1970
  • Lektor Førde gymnas 1971-1979
  • Kortere engasjement som timelærer ved Førde husstellfagskule, Førde tekniske fagskule og desentralisert kurs i norsk grunnfag 1972-1978
  • Lektor Hyllestad ungdomsskule 1979-1993, 1999-2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Hyllestad formannskap 1983-1987, 1999-2003, 2003-2007
  • Ordfører Hyllestad kommunestyre 1987-1991, 1991-1993

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Ytre Sogn og Sunnfjord Energiverk 1991-1993
  • Medlem Styret for Sunnfjord Miljøverk 1993-1993
  • Leder Soknerådet, Øn 1998-1999, medlem 1999-2000
  • Medlem Hyllestad fellesråd 1998-2000, leder 2000-2001
  • Leder Soknerådet, Hyllestad fra 2001

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Førde Sp 1973-1976
  • Medlem Styret for Naustdal Sp 1977-1979
  • Medlem Styret for Hyllestad Sp 1980-1981, 2002-2005, leder fra 2005
  • Leder Hyllestad Sp 1982-1988
  • Medlem Styret for Sogn og Fjordane Sp 1985-1990
  • Leder Sogn og Fjordane Sp 1990-1996

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Førde Mållag 1974-1975
  • Medlem Styret i Fjordane, Møre og Romsdal krets av Norsk Lektorlag 1975-1977
  • Leder Sogn og Fjordane krets av Norsk Lektorlag (senere Norsk Undervisningsforbund) 1979-1981
  • Medlem Styret i Sogn og Fjordane krets av Det Norske Misjonsselskap 1982-1985
  • Medlem Rådet for Nei til EU fra 2005
  • Leder Sogn og Fjordane Nei til EU fra 2005

Andre administrative verv

  • Leder Styret for Førde folkeakademi 1973-1975
  • Medlem Styret for Alværa misjonssenter 1985-1987, leder 1987-1988