Skumsvoll, Henning

Skumsvoll, Henning (1947-)

Parti:
Fremskrittspartiet
Sist innvalgt som representant for
Vest-Agder 2009-2013
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 15.03.1947 i Farsund, Vest-Agder
  • Sønn av vaktmester Torleiv Skumsvoll (1922-1992) og konsulent Liv Vigmostad (1924-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Vest-Agder, 2005 - 2009, FrP.
  • Representant nr 5 for Vest-Agder, 2009 - 2013, FrP.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2005-2009

    Visesekretær, Odelstinget, 10.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Forsvarskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 20.10.2005 - 30.09.2009
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 10.11.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2007 -

    2009-2013

    Medlem, Stortingets delegasjon for arktisk parlamentarisk samarbeid, 22.10.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 22.10.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem, Europautvalget, 09.11.2009 - 30.09.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Farsund realskole og gymnas, reallinjen 1961-1967
  • Sivilingeniør, Heriot Watt University, Skottland 1968-1972
  • Bedriftsøkonom, Heriot Watt University, Skottland 1972-1973

Yrke

  • Ingeniør, Livingston, Skottland 1973-1977
  • Ingeniør, Siv.ing. Jørgen Holme 1977-1981
  • Teknisk sjef Kvinesdal kommune 1981-1986
  • Diplomat i Tanzania, Departementet for utviklingshjelp 1986-1989
  • Utbyggingssjef Tinfos Jernverk 1990-1993
  • Teknisk sjef Farsund kommune 1993-1994
  • Teknisk sjef og prosjektsjef Elkem Aluminium Lista 1994-2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Farsund kommunestyre 1995-1999, 1999-2003, varaordfører 2003-2007

Tillitsverv i partier

  • Politisk nestformann Vest Agder FrP 2004-2005

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nesleder Lista idrettslag 1964-1966
  • Kasserer Rotary International 1990-1995

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for LILAS 1999-2003
  • Medlem Styret for Sørlandets Industrisenter 2002-2005