Nesvik, Harald T.

Nesvik, Harald T. (1966-)

Parti:
Fremskrittspartiet
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 2013-2017
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 04.05.1966 i Ålesund, Møre og Romsdal
  • Sønn av selger Odd Nesvik (1941-) og husmor Ragnhild Pedersen (1943-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Møre og Romsdal, 1997 - 2001, FrP.
  • Representant nr 9 for Møre og Romsdal, 2001 - 2005, FrP.
  • Representant nr 1 for Møre og Romsdal, 2005 - 2009, FrP.
  • Representant nr 2 for Møre og Romsdal, 2009 - 2013, FrP.
  • Representant nr 3 for Møre og Romsdal, 2013 - 2017, FrP.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Sosialkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009
    Leder, Helse- og omsorgskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
    Andre nestleder, Næringskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 18.10.2013
    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 17.10.2013 - 10.06.2015
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Andre nestleder, Valgkomiteen, 18.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 10.06.2015 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1999 -

    2009-2013

    Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 21.10.2009 - 22.10.2009
    Nestleder, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 22.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Europautvalget, 22.10.2009 - 30.09.2013
    Delegat, FNs generalforsamling, 2012 -

    2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 12.11.2013 - 13.10.2015
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 21.10.2014 - 30.09.2016
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 17.12.2015 - 30.09.2017

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Medlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.2001 - 30.09.2005

    2009-2013

    Innpisker, Fremskrittspartiet, 30.09.2011 - 30.09.2013
    Medlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 30.09.2011 - 30.09.2013

    2013-2017

    Leder gruppestyret, Fremskrittspartiet, 17.10.2013 - 30.09.2017

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnkurs, Ålesund videregående skole (kontorlinja) 1982-1983
  • VKI, Ålesund videregående skole (regnskapslinja) 1983-1984
  • VKII, Ålesund videregående skole (EDB-linja) 1984-1985
  • Eksportmarkedsføring for fiskeri ved Møre og Romsdals fiskeritekniske høgskole 1991-1993
  • Forsvarets høgskole, sjefskurs 1 2008
  • Forsvarets høgskole, strategisk krisehåndteringskurs 2015

Yrke

  • Instruktør Parken helsestudio 1988-1990
  • Dørvakt i Activ vaktselskap 1988-1995
  • Selger ved Moa Elektromarked 1995-1997 (permisjon fra 1997)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ålesund formannskap 1987-1991, 1991-1995, 1995-1997
  • Medlem Ålesund bystyre 1997-1999, 1999-2003, 2003-2007, 2007-2009

Offentlige verv

  • Medlem Representantskapet for Tafjord Kraftselskap 1992-1995
  • Medlem Havnestyret, Ålesund 1995-1999, nestleder 1999-2003
  • Medlem Styret for Ålesund og Sula ektrisitetsverk 1995-1999
  • Medlem Billighetserstatningsutvalget 1998-2001, varamedlem 2001-2005
  • Medlem Styret for Tafjord Kraftnett AS 2000-2003
  • Leder Ålesund-regionens havneråd 2004-2015
  • Medlem Styret for Destinasjon Ålesund/Sunnmøre 2004-2007
  • Medlem Styret for Tafjord Kraft AS 2004-2015

Tillitsverv i partier

  • Leder FrPs gruppe i Ålesund bystyre 1994-1997
  • Nestformann Styret for Ålesund FrP 1999-2000, formann , medlem
  • Varamedlem FrPs sentralstyre 2001-2005, medlem 2013-2017
  • Politisk nestformann Møre og Romsdal FrP fra 2005
  • Formann Ålesund FpU

Litteratur

  • Nesvik, Harald Tom og Otto Giskeødegård: Produksjonslære for fiskeindustrien, Landbruksforlaget 1997