Bartnes, Inge Einarsen

Bartnes, Inge Einarsen (1911-1988)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Nord-Trøndelag 1969-1973
Ansiennitet:
19 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Bartnes, Inge Einarsen har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 22.09.1911 i Beitstad, Nord-Trøndelag
  • Død 16.01.1988
  • Sønn av bonde Einar Bartnes (1877-1966) og bonde Pauline Henriette Thun (1887-1969)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Nord-Trøndelag, 1954 - 1957, B.
  • Representant nr 6 for Nord-Trøndelag, 1958 - 1961, B.
  • Representant nr 5 for Nord-Trøndelag, 1961 - 1965, Sp.
  • Representant nr 6 for Nord-Trøndelag, 1965 - 1969, Sp.
  • Representant nr 5 for Nord-Trøndelag, 1969 - 1973, Sp.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1958-61

    Sekretær, Lagtinget, 12.01.1959 - 30.09.1960

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Protokollkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Sekretær, Militærkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Sekretær, Militærkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Militærkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Medlem, Forsvarskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Sekretær, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Sekretær, Forsvarskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1955 -

    1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1958 - 1958

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1962 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1965 -

    1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1966 - 1966

    1969-73

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1969 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1972 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1958-61

    Innpisker, Bondepartiet, 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Sekretær gruppestyret og innpisker, Senterpartiet, 01.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem og vara innpisker, Senterpartiet, 01.10.1965 - 30.09.1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldsskole
  • Diverse kurs ved Norsk Korrespondanseskole
  • Studiereiser i Syd-Amerika, Australia, Japan og Canada
  • Torhus folkehøgskole 1928-1929
  • Mære Landbruksskole 1930-1932

Yrke

  • Forretningsfører i Beitstad telefonsamlag 1935-1943
  • Ansatt Beitstad herredskontor 1939-1941
  • Forretningsfører i Beitstad branntrygdelag 1941-1954
  • Overtok farsgarden Beitstad øvre og drev denne 1942-1971

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Islands minnemedalje 1874-1974 1968
  • Håkon VIIs 100-års medalje 1970
  • Heimevernets Fortjenestemedalje 1971
  • To franske ordener i forbindelse med samarbeidet mellom fransk kornkooperasjon og Statens Kornforretning 1981
  • St. Olavs Orden 1982 (for alment samfunnsgavnlig virke)
  • Kommandør av Kungliga Svenska Nordstjärneorden 1982

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Beitstad formannskap 1945-1947
  • Varaordfører Beitstad kommunestyre 1947-1951, 1951-1954

Offentlige verv

  • Takstmann Landkredittforeningen 1945-1954
  • Medlem Skogrådet, Beitstad 1945-1957
  • Takstmann Hypotekbanken 1945-1954
  • Medlem Skolestyret 1947-1951
  • Medlem Trygdekasselaget, Beitstad 1947-1951
  • Formann Menighetsrådet 1947-1955
  • Medlem Statens korn- og kraftforråd 1966-1968
  • Formann Styret i Statens kornforretning 1968-1983
  • Medlem Utvalget til vurdering av Forsvarets øvingsmuligheter 1969-1983

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Beitstad Bondeparti fra 1932
  • Formann Beitstad Bondeparti 1938-1951
  • Medlem Styret for Nord-Trøndelag Bondeparti 1946-1954
  • Fylkessekretær Nord-Trøndelag Bondeparti 1946-1954
  • Medlem Bondepartiets/Sp's sentralstyre 1946-1973
  • Medlem Sp's forsvarsutvalg 1964-1973, formann

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann og medlem Styret for Beitstad IOGT 1925-1931
  • Medlem Styret i Beitstad Idrettslag 1927-1934
  • Formann og medlem Styret for Beitstad frilyndte ungdomslag 1928-1936
  • Formann og medlem Styret for Beitstad Bondelag 1932-1938
  • Medlem Styret i Nord-Trøndelag Bondelag 1932-1940
  • Revisor Beitstad samvirkelag 1941-1943, 1951-1953
  • Medlem Styret for Beitstad samvirkelag 1943-1947, formann 1947-1950, medlem 1950-1951
  • Medlem Representantskapet i jordbrukets arbeidsgiverforening 1951-1957
  • Formann Sagamarsjens venner 1965-1972
  • Medlem Styret i Internordisk Spannmålförening 1968-1983

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Steinkjer Trykkeri 1946-1976
  • Medlem Styret for Beitstad Sparebank 1947-1951
  • Formann Arnljot Gelline-arrangement på Stiklestad 1950-1952
  • Medlem Representantskapet for "Nationen" 1951-1983
  • Formann Styret for "Trønderavisa" 1951-1957
  • Formann Styret for "Trøndelag" 1951-1954
  • Medlem Representantskapet for Samtrygd 1952-1957
  • Medlem Representantskapet for Idun 1958-1983
  • Medlem Bedriftsforsamlingen i Storebrand 1965-1983

Litteratur

  • Bækken, Kristoffer: Bartnes øvre i Beitstad Gårds- og ættehistorie fra 1554, Steinkjer 1959
  • Bartnes, Inge Einarsen: Bartnes øvre museum, Beitstad 1981