Helle, Ingvar Lars

Helle, Ingvar Lars (1933-2003)

Parti:
Det Nye Folkepartiet
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1969-1973
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Helle, Ingvar Lars har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 12.04.1933 i Larvik, Vestfold
  • Død 14.05.2003
  • Sønn av skoleinspektør Hermann Olai Helle (1893-1973) og lærer Berta Marie Malm (1906-1991)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Rogaland, 1969 - 1973, V. (01.10.1969 - 09.12.1972)
  • Representant nr 5 for Rogaland, 1969 - 1973, DNF. (09.12.1972 - 30.09.1973)

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Nestformann, Justiskomiteen, 14.10.1969 - 05.10.1970
    Sekretær, Samferdselskomiteen, 05.10.1970 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1969 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1969 - 1969
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1970 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1971 - 1971

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Innpisker, Venstre, 01.10.1969 - 09.12.1972

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student
  • Studieopphold i København 1957
  • Siviløkonom ved NHH 1958
  • Studieopphold i Oxford 1959
  • Handelslærereksamen ved NHH og pedagogisk seminar 1960
  • Studieopphold i London 1964
  • Studieopphold i USA 1973
  • Studieopphold i Israel 1975
  • Studieopphold i Romania 1978
  • Cand.jur., Universitetet i Oslo 1992

Yrke

  • Meteorologassistent på Jan Mayen 1954-1955
  • Lektor ved Stavanger Handelsgymnasium 1958-1967
  • Leder for Norges handelshøyskoles kursvirksomhet i Stavanger 1964-1969
  • Rektor ved Stavanger Handelsskole (senere Ledaal videregående skole) 1967-1980
  • Personalsjef i det amerikanske oljeboringsselskapet Loffland Brothers North Sea Inc. 1981-1982
  • Seniorkonsulent i Statoil 1982-1983
  • Forhandlingsleder i Statoils transportdivisjon 1983-1984
  • Avdelingsleder i Statoils transportdivisjon 1984-1986
  • Forhandlingssjef i divisjon for Prosjektutvikling og planlegging 1986-1987
  • Fungerende direktør i divisjon for Prosjektutvikling og planlegging 1987
  • Administrerende direktør i Norpipe A/S og Norpipe Petroleum UK Limited 1988-1991
  • Direktør i Statoil/spesialrådgiver 1991-1997
  • Juridisk konsulent, advokatfullmektig/advokat i advokatfirmaet Helle, Torall, Berven og Brygfjeld 1997-2002

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stavanger bystyre 1965-1967, 1967-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Rogaland 1967-1971, 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Hetland 1964
  • Formann Byplanrådet, Stavanger 1966-1967
  • Formann Styret for Stavanger elektrisitetsverk 1967-1969
  • Lekdommer Byretten, Stavanger 1967-1997
  • Medlem Fagopplæringsrådet for handel og kontorarbeid 1968-1976
  • Medlem Utvalget for norsk samferdselsplan 1972-1976
  • Medlem Likestillingsrådet 1972-1976
  • Formann Styret for Stavanger trygdekontor 1976-1979
  • Formann Utvalget for handels- og kontorfag i Rådet for videregående opplæring 1976-1980
  • Medlem Samferdselsstyret, Rogaland 1979-1983

Tillitsverv i partier

  • Formann Hetland Venstre 1961-1964
  • Formann Rogaland Venstre 1962-1966, nestleder 1988-1991, æresmedlem 1995
  • Formann Stavanger Venstre 1967-1969
  • Politisk nestformann Det Nye Folkepartiet 1977-1978, formann 1978-1980
  • Representant Den liberale internasjonale 1978-1980 (representant for DLF)
  • Gruppeleder Det Liberale Folkeparti i Rogaland Fylkesting 1979-1983
  • Medlem Venstres landsstyre 1988-1991

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Den norske Hellas-komiteen 1970-1971