Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Godal, Ingvald ( 1934- )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Telemark 1997-2001
Ansiennitet: 16 år, 0 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 26.10.1934 i Aker, Akershus
Sønn av sokneprest Odd Godal (1905-1959) og lærerinne Randi Fætten Bojer (1903-1994)

Stortingsperioder

Representant nr 6 for Telemark, 1985 - 1989, H.
Representant nr 3 for Telemark, 1989 - 1993, H.
Representant nr 5 for Telemark, 1993 - 1997, H.
Representant nr 6 for Telemark, 1997 - 2001, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

1985-89

Medlem, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.11.1990 - 30.09.1993
Medlem, Forsvarskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 15.11.1990

1993-97

Medlem, Forsvarskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Forsvarskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i delegasjoner

1989-93

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 07.11.1989 - 08.11.1990
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993

1993-97

Leder, Observatørdelegasjonen til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentarikerforsamling, 18.11.1993 - 30.09.1997
Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 01.01.1995 - 30.09.1997
Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1993 - 30.09.1997
Medlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 04.11.1993 - 31.12.1994

1997-2001

Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2000 -
Medlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Miljøverndepartementet, 01.11.1972 - 16.10.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium, Hamar Katedralskole 1953
  • Førstegangstjeneste og sersjantkurs, H.M.Kongens garde 1954-1955
  • Sivilingeniør bygglinjen ved Heriot Watt University, Edinburgh 1959
  • Planleggingskurs ved Norges Landbrukshøgskole 1969
  • Forsvarets Høgskole 1980

Yrke

  • Konstruktør ved Grønvolds konsulentfirma, Oslo 1959-1960
  • Vei-ingeniør ved Ministry of Works, Nord-Nigeria 1960-1965
  • Vei-ingeniør for Norconsult A/S 1965-1969 (ledet bl. a. kontoret i Uganda og drev akkvisisjon i utlandet)
  • Ledet hjelpearbeidet for Det Lutherske Verdensforbund under borgerkrigen i Nigeria 1969-1970
  • Ansatt i Asplan A/S 1970-1971
  • Selvstendig næringsdrivende i Rauland, Vinje 1971-1982
  • Rådmann i Vinje kommune 1982-1985

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Vernepliktsmedaljen 1955
  • Litauens 13. januar medalje "Frihetsmedaljen" 1996

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Vinje kommunestyre 1975-1979 (for Sp)
  • Medlem Vinje formannskap 1979-1982 (for Sp)

Offentlige verv

  • Formann Landssamanslutninga av vasskraftkommunar 1977-1985
  • Medlem Statens naturvernråd 1977-1981
  • Formann Styret for Telemarksforskning 1982-1987
  • Medlem Det Rådgivende organ for avskjed med redusert lønn 1989-1996
  • Medlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens presse- og informasjonstjeneste 1990-1994

Tillitsverv i partier

  • Formann Oslo Sp 1969-1971
  • Medlem Sp's landsstyre 1969-1971, 1979-1981
  • Formann Telemark Sp 1979-1981

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann ANSA, Storbritannia 1957-1959
  • Leder Styret for Telemark fylkeskrets av Norske Kommuners Sentralforbund 1975-1979
  • Formann Rauland Hestelag 1983-1993
  • Visepresident Norges Forsvarsforening 1985-1987
  • Formann Feltrittutvalg Norges Rytterforbund 1988-1991
  • Leder Norsk støttekomité for Tsjetsjenia 2002-2007

Litteratur

Godal, Ingvald: ZAKI. Med kompass og stikkstenger syd for Sahara, Gyldendal Oslo 1965
Godal, Ingvald: Barna fra Santana: Nigeria under og etter borgerkrigen, Gyldendal Oslo 1971
Godal, Ingvald: Det blåser i grenseland, Atheneum Oslo 1984
Godal, Ingvald: Jeg vil dø vakker, Litauen, Leseselskapet Oslo 1993
Godal, Ingvald: Tsjetsjenia : der enkene blir selvmordsbombere, Communicatio Trondheim 2003
Godal, Ingvald: Afrikansk rapsodi, Kolofon Oslo 2007
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget