Johansen, Irene

Johansen, Irene (1961-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant
for Østfold 2013-2017
Medlem:
Finanskomiteen
Ansiennitet:
9 år, 207 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 07.01.1961 i Nord-Aurdal, Oppland
  • Datter av kaptein/økonomisjef Bjarne Johansen (1933-) og koldtjomfru Signe Kristine Brusveen (1934-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Østfold, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 3 for Østfold, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 4 for Østfold, 2013 - 2017, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 25.10.2012 - 30.09.2013
    Medlem, Finanskomiteen, 22.10.2009 - 25.10.2012
    Medlem, Justiskomiteen, 20.10.2009 - 22.10.2009

    2013-2017

    Medlem, Finanskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2009-2013

    Delegat, FNs generalforsamling, 2010 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 21.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.11.2013 - 30.09.2017
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 12.11.2013 - 30.09.2017
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 24.10.2013 - 30.09.2015

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Evje barne- og ungdomsskole 1968-1977
  • Hornnes gymnas, språklinjen 1977-1980
  • Kristiansand Husstellskole 1981
  • Norges kommunal- og sosialhøgskole, kommunallinjen 1982-1985
  • Telemark Distrikthøgskole, informatikk/databaser 1985-1986
  • Bedriftsøkonomisk institutt, edb og ledelse 1988
  • Mellomlederprogrammet i staten 2001-2002
  • Sjefskurs nr 1, Forsvarets høgskole 2008
  • Lederrekrutteringsprogrammet, Arbeiderpartiet 2008

Yrke

  • Ekstrahjelp Evje Samvirkelag 1976-1981
  • Sagatun Kafe 1980
  • Kontorsekretær Gumpens Auto A/S/ Evjebil A/S 1981-1982
  • Førstesekretær rådmannskontoret, Seljord kommune 1985-1986
  • Fagkonsulent i personalavd. Norges allmennvitenskapelige forskningsråd 1986-1994
  • Spesialkonsulent i personalavd. Østfold fylkeskommune 1994-1996
  • Personalsjef i Jernbaneverket fra 1996

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Moss formannskap 2003-2007, 2007-2011

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Østfold 2003-2005

Offentlige verv

  • Leder Kontrollkomiteen, Moss 1999-2003
  • Leder Utdanning-, kultur- og helsekomiteen, Østfold 2003-2005
  • Varamedlem Styret for Østfold Energi AS 2003-2005
  • Leder Skole- og oppvekstutvalget, Moss 2003-2006
  • Medlem Yrkesopplæringsnemnda, Østfold 2003-2005
  • Nestleder Styret for Moss Kommunale Pensjonskasse fra 2007
  • Varamedlem Administrasjonsutvalget, Moss fra 2007

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Østfold A 2002-2004
  • Varamedlem A's landsstyre 2002-2003
  • Leder Moss A 2002-2008

Andre administrative verv

  • Leder Styret for Gaustadgrenda barnehages samarbeidsutvalg 1995-1997
  • Leder Styret for Sollilunden barnehages samarbeidsutvalg 2000-2002
  • Leder Styret for American College of Norway 2005-2007
  • Medlem Styret for Science Center Østfold fra 2006