Bakken, Ingvar

Bakken, Ingvar (1920-1982)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Østfold 1981-1985
Ansiennitet:
24 år, 189 dager

Gå til bildegalleri

Bakken, Ingvar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 22.07.1920 i Øymark, Østfold
  • Død 27.06.1982
  • Sønn av skogsarbeider og småbruker Anton Edvard Iversen Bakken (1885-1973) og Olga Eleonore Hermansen (1896-1972)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Østfold, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 2 for Østfold, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 2 for Østfold, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 2 for Østfold, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 1 for Østfold, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 1 for Østfold, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 1 for Østfold, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 1 for Østfold, 1981 - 1985, A.

Vararepresentasjoner

  • Fra 27.06.1982, Åsa Solberg Iversen møter som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1961-65

    Varasekretær, Lagtinget, 06.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1958-61

    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Kommunalkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Samferdselskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 24.03.1971
    Sekretær, Landbrukskomiteen, 14.10.1969 - 25.03.1971
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 24.03.1971 - 30.09.1973
    Nestformann, Landbrukskomiteen, 25.03.1971 - 30.09.1973
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 30.09.1973

    1973-77

    Formann, Den forberedende fullmaktskomité, 01.06.1977 - 30.09.1977
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Sekretær, Landbrukskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Formann, Fullmaktskomiteen, 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Formann, Fullmaktskomiteen, 01.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Formann, Landbrukskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Formann, Den forberedende fullmaktskomité, 06.05.1981 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1981 - 27.06.1982
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 27.06.1982
    Formann, Kontrollkomiteen, 21.10.1981 - 27.06.1982
    Medlem, Justiskomiteen, 21.10.1981 - 27.06.1982
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 27.06.1982

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1969 - 1969
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1970 -

    1973-77

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973

    1977-81

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1978 - 1978

    1981-85

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 27.06.1982

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Innpisker, Arbeiderpartiet, 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Innpisker, Arbeiderpartiet, 01.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Innpisker, Arbeiderpartiet, 01.10.1981 - 27.06.1982

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kurs Haga småbruksskole
  • Framhaldsskole 1935

Yrke

  • Småbruker
  • Skogsarbeider
  • Fløter
  • Fenrik i Øymark HV 1951
  • Tømmermåler i vårsesongen 1953

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Øymark kommunestyre 1945-1947, ordfører 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963
  • Ordfører Marker kommunestyre 1963-1967

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Østfold 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963, 1963-1967

Offentlige verv

  • Formann Arbeidstilsynet, Øymark 1945-1948
  • Medlem Bibliotekstyret, Øymark 1945-1948
  • Medlem Ligningsnemnda, Øymark 1946-1949
  • Medlem Styret for Haga jordbruksskole 1946-1958
  • Medlem Forsorgsstyret, Øymark fra 1948
  • Medlem Skolestyret, Øymark fra 1948
  • Medlem Øymark menighetsråd fra 1950
  • Varaformann Fylkeslandbruksstyret i Østfold 1956-1977
  • Formann Tiltaksnemnda, Øymark fra 1959
  • Varamedlem Styret for Hypotekbanken 1960-1965
  • Varamedlem Styret i Statens Kornforretning 1968-1974
  • Formann Fylkesskogrådet, Østfold 1971-1980
  • Varamedlem Hovedstyret i Statens landbruksbank 1973-1977
  • Medlem Styret for Direktoratet for Statens skoger 1973-1977
  • Medlem Billighetserstatningsutvalget 1974-1982

Tillitsverv i partier

  • Medlem Østfold Arbeiderpartis jordbruksutvalg 1953-1964, formann 1964-1982
  • Medlem Styret for Østfold Arbeiderparti 1967-1971
  • Formann Marker Arbeiderparti 1967-1971
  • Formann Arbeiderpartiets jordbruksutvalg 1973-1982
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1975-1982

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Otteid skog- og landbruksarbeiderforening 1938-1945
  • Formann Otteid skog- og landbruksarbeiderforening 1946-1949
  • Formann Haldenvassdragets tømmermålerlag 1956-1957
  • Medlem Styret for Det Norske Skogselskap 1978-1982
  • Medlem Styret i Askim faglige utvalg
  • Medlem Styret i Østfold faglige samorg

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Norske Skogindustrier A/S 1977-1982