Botnen, Ingeborg

Botnen, Ingeborg (1934-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Telemark 1989-1993
Ansiennitet:
12 år, 27 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 09.02.1934 i Brandbu, Oppland
  • Datter av småbruker og skogsarbeider Kristen Stenbråten (1900-1983) og hjemmeværende husmor Kari Løvbrøtte (1906-1981)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Telemark, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 3 for Telemark, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 1 for Telemark, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 1 for Telemark, 1989 - 1993, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1989-93

    Visesekretær, Stortinget, 10.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Samferdselskomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1989 - 25.02.1992
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Kontrollkomiteen, 25.02.1992 - 30.09.1993

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1981-85

    Formann, Tilsynsutvalget for Stortingsbiblioteket, 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Tilsynsutvalget for Stortingsbiblioteket, 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Formann, Tilsynsutvalget for Stortingsbiblioteket, 01.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1985 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 21.11.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 04.09.1992 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1953
  • Eksamen ved Statens Bibliotekskole 1957
  • Genéveskolen 1962
  • Etterutdanningskurs ved Statens Bibliotekskole 1964
  • Saksbehandlerkurs i offentlig forvaltning 1981
  • Organisasjon og ledelse, BI 1995-1996 (deltid)

Yrke

  • Praktikant ved Rjukan bibliotek 1953-1955
  • Kontorassistent ved Deichmanske Bibliotek, Oslo 1955-1956
  • Barnebibliotekar ved Odda bibliotek 1957-1959
  • Bibliotekar ved Rjukan bibliotek 1959-1972
  • Biblioteksjef ved Rjukan bibliotek 1972-1981 (permisjon 1981-1993), fra 1993 (tilbake fra permisjon)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Tinn kommunestyre 1963-1967, 1967-1971, 1979-1983
  • Medlem Tinn formannskap 1971-1975, 1975-1979, 1995-1999

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Telemark 1975-1979, 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Tinn 1964-1967, 1972-1975
  • Medlem Kulturstyret 1964-1965, viseformann 1965-1968, formann 1969-1980
  • Medlem Fylkeskulturstyret, Telemark 1970-1975
  • Varamedlem Generalplanutvalget 1972-1975, medlem 1976-1979
  • Medlem Styret for Norsk Forfattersentrum 1972-1980 (statens representant)
  • Medlem Undervisningsutvalget 1975-1979
  • Medlem Fylkesskolestyret 1975-1979
  • Varamedlem Raufoss Ammunisjonsfabrikker A/S 1978-1979
  • Varamedlem Styret for Kongsberg Våpenfabrikk A/S 1978-1979
  • Medlem Voksenopplæringsrådet 1978-1984
  • Medlem Samferdselsutvalget 1979-1983
  • Varamedlem Styret for Norsk voksenpedagogisk institutt 1980-1984
  • Varamedlem Utvalget for Menneskerettigheter 1987-1993
  • Observatør Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1988-1990
  • Medlem Styringsutvalg for Nasjonalatlas for Norge 1988-1992
  • Medlem Ombudsmannsnemnda for Forsvaret og Ombudsmannsnemnda for sivile vernepliktige 1994-2001
  • Medlem Ligningsnemnda, Tinn 1995-1999
  • Medlem Styret for Norsk industriarbeidermuseum 1996-2000

Tillitsverv i partier

  • Viseformann og sekretær Rjukan AUF 1953-1955
  • Sekretær Odda AUF 1958-1959
  • Sekretær Rjukan Arbeiderparti 1960-1961, viseformann 1972-1973
  • Sekretær Rjukan Arbeiderkvinnelag 1970-1971, formann 1977-1979
  • Gruppefører Kommunestyret i Tinn 1972-1979
  • Medlem Styret for Telemark Arbeiderparti fra 1973
  • Viseformann Telemark Arbeiderpartis kvinneutvalg 1974-1976
  • Medlem DNAs kommunalutvalg 1978-1985
  • Viseformann Telemark Arbeiderparti 1978-1984
  • Gruppefører Fylkestinget i Telemark 1978-1981
  • Varamedlem Arbeiderpartiets landsstyre 1979-1981
  • Varamedlem Arbeiderpartiets sentralstyre 1981-1983, medlem 1983-1989
  • Leder Telemark DNA 1984-1986
  • Leder Arbeiderpartiets gruppe i Tinn kommunestyre 1995-1999
  • Nestleder Tinn Arbeiderparti 1995-1997

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Odda og omegn AOF 1958-1959
  • Viseformann og sekretær Rjukan AOF 1961-1965
  • Medlem Norske Kommuners Sentralforbunds sykehusutvalg 1980-1984
  • Varamedlem Norske Kommuners Sentralforbunds Arbeidsutvalget 1980-1984
  • Varamedlem Administrasjonsutvalget i Norske Kommuners Sentralforbund 1980-1984
  • Medlem Styret for Norske Kommuners Sentralforbund 1980-1984

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Norges Hypotekforening for næringslivet 1979-1983
  • Medlem Styret for Norsk Film A/S 1980-1981
  • Medlem Styret for Arbeiderbevegelsens arkiv og bibliotek fra 1982