Gjørv, Inger Lise

Gjørv, Inger Lise (1938-2009)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Nord-Trøndelag 1989-1993
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Gjørv, Inger Lise har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 26.05.1938 i Oslo
  • Død 28.03.2009
  • Datter av lege Sverre Strand (1906-1992) og husmor Liv Alnæs (1912-2005)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Nord-Trøndelag, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 3 for Nord-Trøndelag, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1989 - 1993, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1981-85

    Sekretær, Odelstinget, 08.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Sekretær, Odelstinget, 09.10.1985 - 13.05.1986
    2. varapresident, Stortinget, 15.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    President, Odelstinget, 10.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Administrasjonskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1989 - 29.09.1989

    1989-93

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Justiskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1977-81

    Varamedlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 14.12.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1982 -

    1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 13.11.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 07.11.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 03.11.1990 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1957
  • Cand.mag. (historie, norsk, fransk) 1962
  • Pedagogisk seminar 1962

Yrke

  • Bonde fra 1963
  • Adjunkt ved Steinkjer gymnas 1963-1977
  • Kulturkonsulent i Nord-Trøndelag fylke 1976-1981
  • Fylkesmann i Nord-Trøndelag 1993-2008 (utnevnt 1991)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Inderøy formannskap 1975-1979

Offentlige verv

  • Formann Bibliotekstyret, Inderøy 1973-1977
  • Medlem Fylkeskulturstyret, Nord-Trøndelag 1973-1976
  • Medlem Statens Naturvernråd 1973-1990
  • Medlem Styret for Rikskonsertene 1974-1977
  • Medlem Domstolsutvalget 1977-1980
  • Leder Kunstformidlingsutvalget 1978-1981
  • Medlem Underutvalg under Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen angående Kirke- og undervisningsdepartementets arbeidsområde m m 1978-1980
  • Varamedlem Statens Kulturminneråd 1979-1987
  • Medlem Hovedkomiteen for lokalforvaltningen 1980
  • Leder Formidlingsutvalget 1980-1982
  • Medlem Utvalg for kulturelt samarbeid med utlandet 1981-1983
  • Nestleder Rådet for Hardangervidda 1986-1989
  • Leder Europarådets landbrukskomité 1989-1993
  • Medlem NTHs samarbeidsutvalg 1989-1999
  • Visepresident Europarådet 1989-1993
  • Medlem Utvalget for kunstnerisk utsmykning i Stortinget 1990-1993
  • Leder Rikskonsertenes styre 1993-1998
  • Medlem Styret for Norsk kulturarv 1993-1999, formann fra 1999
  • Medlem Den nasjonale forskningsetiske komite for medisin fra 1994
  • Medlem Domstolkommisjonen 1996-1999
  • Leder Xenoutvalget fra 1999
  • Medlem Styret for Vitenskapsmuseet ved NTNU 1999-2005
  • Varamedlem Tilsynsutvalget for dommere fra 2002

Tillitsverv i partier

  • Formann Inderøy Arbeiderparti 1973-1978
  • Formann partiets kommunestyregruppe i Inderøy 1975-1979
  • Medlem Kvinneutvalget i Nord-Trøndelag DNA 1975-1978
  • Medlem en rekke utvalg nedsatt av Arbeiderpartiets sentralstyre

Tillitsverv i organisasjoner

  • Viseformann Styret for Alva Myrdal-fondet 1981-1990
  • Ordfører Representantskapet i "Afganistan-hjelpen" 1985-1989
  • Medlem og ordfører Representantskapet for Den norske Kreftforening 1994-2004
  • Medlem Styret for De Norske Akevitters Venner 2000-2005

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Foundation Hans Hartung et Eva Bergmnan 1993-2004

Litteratur

  • Gjørv, Inger Lise (red.): Ord mot våpen, Tiden 1983