Helland, Ingolv

Helland, Ingolv (1906-1999)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1965-1969
Ansiennitet:
9 år, 73 dager

Gå til bildegalleri

Helland, Ingolv har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 29.03.1906 i Hamre, Hordaland
  • Død 09.04.1999
  • Sønn av lærer Hans J. Helland (1876-1942) og poståpner og husmor Gjertrud Sandvik (1884-1975)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger), 1950 - 1953, V.
  • Representant nr 9 for Rogaland, 1961 - 1965, V.
  • Representant nr 9 for Rogaland, 1965 - 1969, V.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1965-69

    Sekretær, Lagtinget, 08.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1961-65

    Sekretær, Sosialkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Medlem, Industrikomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1963 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kurs av faglig og almendannende art
  • Gartnerskole 1923

Yrke

  • Arbeidet som gartner i planteskole og gartneri
  • Eget handelsgartneri 1930-1977

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stavanger kommunestyre 1945-1947, 1947-1951, 1961-1963
  • Medlem Stavanger formannskap 1951-1955, 1955-1959, 1959-1961

Offentlige verv

  • Medlem Lysverksdireksjonen 1952-1958, formann 1958-1961
  • Ordfører Representantskapet for Sira-Kvina Kraftselskap 1963-1980
  • Ordfører Representantskapet for Lyse kraftverk 1964-1980
  • Medlem A/S Vinmonopolets råd 1964-1976
  • Medlem Statens atomenergiråd 1966-1972
  • Medlem Revisjonskomiteen 1966-1968, formann 1968-1976
  • Varamedlem Statens Landbruksbanks avdelingsstyre i Bergen 1970-1978

Tillitsverv i partier

  • Formann Stavanger Venstre 1954-1960

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Rogaland distriktslosjes råd (IOGT) 1933-1953 (derav 8 år som D.T.)
  • Distriktsstudieleder Rogaland IOGT 1934-1937
  • Ordfører Norsk gartnerforenings representantskap 1947, 1951, 1952, 1954, 1955, 1960
  • Medlem Norges Storlosjes råd 1949-1953
  • Formann Gartneriets og Hagebrukets arbeidsgiverforening 1962-1974