Lønning, Inge

Lønning, Inge (1938-2013)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Oslo 2005-2009
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Lønning, Inge har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

  • Født 20.02.1938 i Fana, Hordaland
  • Død 24.03.2013
  • Sønn av førstesekretær Per Lønning (1898-1974) og husmor Anna Strømø (1895-1966)

Stortingsperioder

  • Representant nr 11 for Oslo, 1997 - 2001, H.
  • Representant nr 7 for Oslo, 2001 - 2005, H.
  • Representant nr 12 for Oslo, 2005 - 2009, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2001-2005

    Visepresident, Stortinget, 09.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    President, Lagtinget, 10.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Første nestleder, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Første nestleder, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Første nestleder, Utenrikskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 10.11.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 2001-2005

    Medlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 17.12.2001 - 01.01.2002
    Medlem, Utvalg for å foreta en gjennomdrøfting av ulike forhold og godtgjørelser knyttet til vervet som stortingsrepresentant, 09.01.2003 - 05.06.2003

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1998 -

    2001-2005

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 26.10.2001 - 30.09.2002
    Første nestleder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.11.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2002 - 30.09.2005

    2005-2009

    Nestleder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 20.10.2005 - 31.12.2005
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 10.11.2005 - 30.09.2009
    Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 01.01.2006 - 31.12.2007
    Nestleder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 01.01.2008 - 30.09.2009

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem gruppestyret, Høyre, 09.10.2005 - 30.09.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Norsk bifag, Universitetet i Bergen 1957
  • Cand.theol., Universitetet i Oslo 1962
  • Praktisk-teologisk seminar, Universitetet i Oslo 1963
  • Dr.theol., Universitetet i Oslo 1971

Yrke

  • Universitetsstipendiat 1963-1964, 1966-1970
  • Marineprest 1964-1965
  • Professor systematisk teologi Universitetet i Oslo fra 1971
  • Rektor Universitetet i Oslo 1985-1992

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Dr.hon.causa, Luther College, Decorah USA 1986
  • Kommandør av St. Olavs orden 1986
  • Kommandør med stjerne av Den tyske forbundsrepublikks fortjenesteorden 1987
  • Presselosjens Toleransepris (Jo Benkows pris) 1990
  • Dr.theol.hon.causa, Åbo akademi 1992
  • Årets Opinionsdanner 1997
  • Lisl og Leo Eitingers pris for religiøs toleranse 1997
  • Willy Brandt-prisen 2009

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Oslo 1971-1979
  • Leder Utvalget til utredning av omsorg for alvorlig syke og døende 1982-1984
  • Medlem Nordisk Forskningspolitisk råd 1984-1988
  • Leder Utvalget til utredning av helseprioriteringer 1985-1987
  • Leder Det norske Universtitetsråd 1990-1992
  • Medlem Styret for Norsk Pensjonistskole 1994-1998 (oppnevnt av Kirke-, undervisnings- og forskningsdepartementet)
  • Leder Prioriteringsutvalget 1996-1997
  • Medlem Utvalget til å utrede Stortingets kontrollfunksjon 2000-2002
  • Leder Utvalget for kunstnerisk utsmykning i Stortinget 2001-2005
  • President Nordisk råd 2003
  • Medlem Utvalg til å utrede forholdet mellom stat og kirke fra 2003
  • Leder Menneskerettighetsutvalget fra 2009

Tillitsverv i partier

  • 1. nestleder Høyre 1998-2002

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Norsk teologisk nemnd for mellomkirkelige spørsmål 1982-1985
  • President Nordmannsforbundet 1987-1999
  • Leder Europabevegelsen i Norge 1993-1995
  • President Tysk/norsk selskap fra 1998

Andre administrative verv

  • Leder Styret for NKS-stiftelsen 1986-2000
  • Leder Styret for Universitetsforlaget 1986-1998
  • Leder Hovedutvalget for Helse & Rehabilitering fra 1997

Litteratur

  • Lønning, Inge (red.): Kirke og Kultur
  • Kerygma und Dogma
  • Zeitschrift für systematische theologie und religionsphilosophie
  • Lønning, Inge: Levende Luther. Et utvalg, Oslo 1967
  • Lønning, Inge: Kanon im Kanon. Zum dogmatischen Grundlagenproblem des neutestamentlichen Kanons, Oslo/München 1971
  • Lønning, Inge (red.): Luthers verker i utvalg, 1978-83
  • Lønning, Inge (red.): Om verden full av djevler var... Demontro og onde ånder i fortid og nåtid, Oslo 1979
  • Lønning, Inge (red.): Frihet til tro. En bok om bibel og bekjennelse, Oslo 1980
  • Lønning, Inge: Gott, Theologische Realenzyklopädie, De Gruyter Berlin 1984
  • Lønning, Inge: Fellesskap og frihet. Tid for idépolitikk, 1997