Ytterhorn, Inger-Marie

Ytterhorn, Inger-Marie (1941-)

Parti:
Fremskrittspartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Hordaland 1997-2001
Ansiennitet:
4 år, 53 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 18.09.1941 i Oslo
  • Datter av grosserer Ingar Thorud (1912-1992) og hjemmeværende Anne-Marie Prydz (1914-1976)

Stortingsperioder

  • Representant nr 16 for Hordaland, 1989 - 1993, FrP.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1993 - 1997, FrP.
  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1997 - 2001, FrP.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Sosialkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1989-93

    Medlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 21.11.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993
    Delegat, FNs generalforsamling, 1990 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Medlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1992 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1960
  • Handelsskoleeksamen, Otto Treider 1961
  • Forbredende prøve i filosofi 1977
  • Forberedende prøve i språkvitenskap/fonetikk 1978
  • Russisk mellomfag, Universitetet i Bergen 1979
  • Studier i nordisk og engelsk, Universitetet i Bergen 1980-1981

Yrke

  • Sekretær, kontorleder og personalkonsulent 1984-1989
  • Selvstendig næringsdrivende 1988-1990

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Bergen formannskap 1987-1991
  • Varamedlem Oslo kommunestyre 1999-2002, medlem 2002-2003

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Hordaland 1987-1991

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Bergen 1985-1987
  • Medlem Byretten, Bergen 1987-1991
  • Formann Styret for Middelheimen sjukeheim 1988-1989
  • Medlem A/S Vinmonopolets bedriftsforsamling fra 1994
  • Medlem Valglovutvalget 1997-2000
  • Medlem Nobelkomiteen fra 1999
  • Medlem Borgarting Lagmannsrett fra 2000
  • Medlem Pensjonskommisjonen fra 2002

Tillitsverv i partier

  • Medlem FrPs landsstyre 1988-2004
  • Medlem FrPs sentralstyre 1988-2004
  • Viseformann Bergen FrP 1989-1990
  • Gruppesekretær FrPs stortingsgruppe 1994-1997, politisk hovedrådgiver 1997-2001, spesialrådgiver fra 2001
  • Medlem FrPs programkomité 1996-1997
  • Leder FrPs ressursutvalg for kvinnelige medlemmer 1996-2000
  • Leder FrPs familiepolitiske utvalg fra 1999
  • Innehaver av Hedersprisen Fjøslykta 2003