Pedersen, Inger

Pedersen, Inger (1936-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Nordland 1989-1993
Ansiennitet:
8 år, 164 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 03.05.1936 i Flekkefjord, Vest-Agder
  • Datter av vaktmester Johannes Olsen (1899-1954) og hjemmearbeidende Sigrid Nuland (1904-1986)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Nordland, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 8 for Nordland, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 12 for Nordland, 1989 - 1993, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.05.1986 - 19.05.1989
    Medlem, Justiskomiteen, 15.05.1986 - 23.05.1986
    Varamedlem, Valgkomiteen, 21.05.1986 - 30.09.1989
    Leder, Justiskomiteen, 23.05.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 19.05.1989 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1989 - 25.02.1992
    Leder, Kontrollkomiteen, 25.02.1992 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Personlig varamedlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 16.12.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1989 -
    Varamedlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 24.11.1989 - 16.11.1990
    Medlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 16.11.1990 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1955
  • Forberedende prøver i filosofi, språkvitenskap, fonetikk og latin, Universitetet i Oslo 1956-1958
  • Journalistakademiet 1957-1958

Lærlingepraksis

  • Journalistlærling i Nybrott, Larvik 1955-1957

Yrke

  • Journalist i dagbladet Sørlandets Flekkefjordskontor 1958-1959
  • Journalist i Fremover, Narvik 1959-1985
  • Informasjonssjef Narvik kommune 1993-1998

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Narvik kommunestyre 1967-1971
  • Medlem Narvik formannskap 1983-1987

Offentlige verv

  • Medlem Bibliotekstyret, Narvik 1968-1972
  • Medlem Skolestyret, Narvik 1968-1977
  • Medlem Barnehagenemnda, Narvik 1968-1971, formann 1971-1979
  • Nestformann Rikstrygdeverkets styre 1979-1982
  • Medlem Statssekretærutvalget for gjennomføringen av utbyggingsprogrammet for Nord-Norge 1980
  • Formann Generalplanutvalget 1981-1982
  • Medlem Rådet for Den Norske Stats Husbank 1982
  • Varamedlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens pressetjeneste i krig 1985-1990
  • Varamedlem Riksvalgstyret 1989
  • Medlem Statens Naturforvaltningsråd 1992-2002
  • Meddommer Arbeidsretten, Nordland 1994-1998
  • Medlem A/S Vinmonopolets bedriftsforsamling 1994-1997

Tillitsverv i partier

  • Medlem Arbeiderpartiets landsstyre 1975-1981
  • Medlem Styret for Kristiansand Arbeiderparti 1999-2003
  • Varamedlem Vest-Agder Arbeiderparti 2000-2003
  • Medlem Styret for Narvik Arbeiderparti

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Christiania Bank og Kreditkasse 1978-1986