Sverdrup, Ingvard

Sverdrup, Ingvard (1936-1997)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1989-1993
Ansiennitet:
8 år, 44 dager

Gå til bildegalleri

Sverdrup, Ingvard har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 24.09.1936 i Kristiansund, Møre og Romsdal
  • Død 09.03.1997
  • Sønn av disponent Ingvard B. Sverdrup og Astrid Louise Bakken

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 1969 - 1973, H.
  • Representant nr 9 for Møre og Romsdal, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 6 for Møre og Romsdal, 1989 - 1993, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1989-93

    1. varapresident, Stortinget, 10.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Samferdselskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1989 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1956
  • Studentfagkurs handel/økonomi 1958

Yrke

  • Ansatt i firmaet Sverdrups Bokhandel A/S 1959-1997
  • Salgssjef og disponent i firmaet Sverdrups Bokhandel A/S 1969-1997

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kristiansund formannskap 1963-1967, 1967-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 1963-1967, 1967-1971, fylkesvaraordfører 1979-1980, fylkesordfører 1981-1981 (fungerende fylkesordfører), fylkesvaraordfører 1982-1982, fylkesordfører 1983-1983 (fungerende fylkesordfører)
  • Medlem fylkesutvalg, Møre og Romsdal 1971-1975, 1975-1979, 1983-1985

Offentlige verv

  • Medlem Distriktshøyskolestyret, Møre og Romsdal 1967-1969
  • Formann Plan- og byggenemnda for Fylkessjukehuset i Kristiansund fra 1978
  • Varamedlem Hovedstyret, Norges vassdrags- og elektrisitetsvesen 1979-1986
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal fylkesbåtar 1983-1985
  • Medlem en rekke fylkeskommunale nemnder
  • Medlem en rekke kommunale nemnder

Tillitsverv i partier

  • Formann Kristiansund Unge Høyre 1957-1959
  • Medlem Styret for Kristiansund Høyre fra 1957
  • Formann Møre og Romsdal Unge Høyre 1958-1960
  • Medlem Unge Høyres sentralstyre 1961-1963
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Høyre 1962-1994
  • Formann Kristiansund Høyre 1962-1964
  • Gruppeformann Høyres bystyregruppe i Kristiansund 1963-1971
  • Viseformann Møre og Romsdal Høyre 1967-1969, 1981-1983
  • Medlem Høyres sentralstyre 1969-1978
  • Formann Høyres fylkestingsgruppe i Møre og Romsdal 1971-1983
  • Medlem Høyres kommunalutvalg 1985-1993

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Kristiansund og Nordmøre turistforening 1962-1968
  • Viseformann Kristiansund og Nordmøre turistforening 1966-1968
  • Varamedlem Styret i Den Norske Bokhandlerforening 1975-1976, fra 1995
  • Varaformann Kristiansund Handelsstands forening 1976-1978

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Nordmøre sparebank fra 1963, formann 1978-1983
  • Medlem Styret for Sentral Bokhandel 1976-1977
  • Medlem Styret for Norsk Bokimport 1977-1978
  • Medlem Styret for Kredittkassen Fiskernes Bank, avdeling Kristiansund fra 1983
  • Medlem Styret for Vestbase A/S 1993-1996
  • Formann Styret for Midtnorske Baseservice A/S 1993-1996